Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V domě U Jičínky jsou požární hlásiče

Radnice nechala nainstalovat do Domu s pečovatelskou službou U Jičínky požární hlásiče. Město se k danému kroku rozhodlo po loňském zásahu hasičů v jednom z bytů. Požár tam vypukl kvůli závadě na elektronice.

Požár v domě s pečovatelskou službou U Jičínky vypukl loni na podzim v noci v přízemní garsonce. Muž, který ji obýval, se nadýchal štiplavého kouře, měl štěstí a vyvázl bez zranění. Před podobnou událostí, třeba i s horšími následky, teď obyvatele domu chrání požární hlásiče.

“Ano, tady dole už jednou hořelo. Ale to ještě ty hlásiče nebyly,” potvrdila Jaroslava Chromečková, obyvatelka domu.

„Do kuchyňky v každém bytě bylo instalováno 154 opticko-kouřových hlásičů pro

detekci kouře. Zároveň na chodbách byla umístěna manuální tlačítka pro

manuální ohlášení požáru,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

“Je to dobré, kdyby náhodou se něco stalo, tak aby skutečně nebyly nějaké velké škody,” reagovala Jaroslava Chromečková.  

V patrovém domě je zhruba stovka menších nízkonákladových bytů. Součástí celého bezpečnostního systému jsou tak rovněž sirény umístěné na chodbách.  

“Radnice do signalizace investovala přibližně 600 tisíc korun. V příštím roce se má ochranný systém zabudovat i do domů s pečovatelskou službou na Revoluční ulici a Pod Lipami,”  dodala novojičínská tisková mluvčí.

Pro větší bezpečí nájemníků, které tvoří zejména starší lidé, je celý elektronický systém  

napojen na monitorovací zařízení městské policie.

“Už se nám párkrát stalo, že signál se ozval, hlídka vždy nejprve telefonicky ověřila, zda k nějaké události došlo,” potvrdila Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Strážnici v těchto případech volají určené kontaktní osobě, která v domě bydlí a jde situaci prověřit. V jednom případě, kdy se poplach ozval, už možná signalizace zabránila situaci, která se mohla vyvinout v nepříjemnou událost.

“Obyvatel, který to měl v bytě namontováno, si vařil oběd a usnul. Ale nakonec nedošlo k ničemu špatnému. Pouze se otevřela okna a vyvětralo se,” popsala událost tisková mluvčí.  

Také se občas stává, že požární zabezpečení se aktivuje i v případě, kdy lidé v kuchyňce jídlo jen připálí. Hlásič zkrátka reaguje na nakumulovaný dým.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy