Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná novojičínská “zlatá léta”

Na Staré poště byla v předvečer městské slavnosti otevřena výstava připomínající prvorepubliková léta. Návštěvníkům představí události, které se v tomto městě odehrály ve 20. a 30. letech.

Výstavní prostory Staré pošty zaplnilo více než 300 fotografických a pohlednicových záběrů. Ty připomínají prvorepublikové významné osobnosti města, a také události, které ovlivnily zdejší život.

“Ať už to byla výstavba kina, městského koupaliště, otevření nových objektů, rekonstrukci nemocnice a další události, které zde během těchto dvaceti let proběhly,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Expozice neopomíjí ani místní mimořádnou kloboučnickou výrobu.

“Na několika panelech a několika originálními exponátty zde prezentujeme ty známé kloboučnické firmy Bratři Böhmové, Anton Peschel a samozřejmě rodiny Hücklů,” dodal Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Kromě dobových klobouků a třeba přilby městského strážníka muzeum vystavilo i svůj nový přírůstek - šaty z počátku minulého století.  

“Kouzlem 20tých let byly jednoduché šaty, které měly jednoduché linie, a toto je zrovna ukázka svatebních šatů. Typická je štíhlá silueta a zdobení výšivkou a krajkou,” ukázala na detaily Anna Ďurišová, Muzeum Novojičínska.

Důležitou epizodou Nového Jičína, na kterou výstava také nezapomněla, bylo například dopadení známého zločince. A do prvorepublikové historie města se zapsala rovněž letecká nehoda.

Výstavu Nový Jičín za první republiky “Zlatá 20. a 30. léta” připravilo Muzea Novojičínska ve spolupráci s okresním archivem a městským kulturním střediskem. Podílí se na ni také sběratel Ivan Bartoň. Prezentuje zde pohlednice a filatelistické dopisy bývalých novojičínských prodejen.

“Sběratelství se věnuji více než čtyřicet let. Tady vidíte filatelistické dopisy místních obchodníků, kteří byli na náměstí. Prodávali známky, pohlednice, bylo tady železářství a tak dále,” doplnil Ivan Bartoň, sběratel.  

Unikátní výstava bude na Staré k vidění do 27. září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy