Výstava připomíná novojičínská “zlatá léta”

Na Staré poště byla v předvečer městské slavnosti otevřena výstava připomínající prvorepubliková léta. Návštěvníkům představí události, které se v tomto městě odehrály ve 20. a 30. letech.

Výstavní prostory Staré pošty zaplnilo více než 300 fotografických a pohlednicových záběrů. Ty připomínají prvorepublikové významné osobnosti města, a také události, které ovlivnily zdejší život.

“Ať už to byla výstavba kina, městského koupaliště, otevření nových objektů, rekonstrukci nemocnice a další události, které zde během těchto dvaceti let proběhly,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Expozice neopomíjí ani místní mimořádnou kloboučnickou výrobu.

“Na několika panelech a několika originálními exponátty zde prezentujeme ty známé kloboučnické firmy Bratři Böhmové, Anton Peschel a samozřejmě rodiny Hücklů,” dodal Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Kromě dobových klobouků a třeba přilby městského strážníka muzeum vystavilo i svůj nový přírůstek - šaty z počátku minulého století.  

“Kouzlem 20tých let byly jednoduché šaty, které měly jednoduché linie, a toto je zrovna ukázka svatebních šatů. Typická je štíhlá silueta a zdobení výšivkou a krajkou,” ukázala na detaily Anna Ďurišová, Muzeum Novojičínska.

Důležitou epizodou Nového Jičína, na kterou výstava také nezapomněla, bylo například dopadení známého zločince. A do prvorepublikové historie města se zapsala rovněž letecká nehoda.

Výstavu Nový Jičín za první republiky “Zlatá 20. a 30. léta” připravilo Muzea Novojičínska ve spolupráci s okresním archivem a městským kulturním střediskem. Podílí se na ni také sběratel Ivan Bartoň. Prezentuje zde pohlednice a filatelistické dopisy bývalých novojičínských prodejen.

“Sběratelství se věnuji více než čtyřicet let. Tady vidíte filatelistické dopisy místních obchodníků, kteří byli na náměstí. Prodávali známky, pohlednice, bylo tady železářství a tak dále,” doplnil Ivan Bartoň, sběratel.  

Unikátní výstava bude na Staré k vidění do 27. září.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 19.09. 4:00
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

AVIDUZ, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Lajnveber s.r.o.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

4Lide s.r.o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč do 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků