Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín si užil svou 25. slavnost

Nový Jičín si užil svou 25. městskou slavnost. Jejím hlavním tématem byl vznik samostatného Československa. Na programu se podíleli profesionální umělci, ale také zdejší školy a spolky.

Pohádkový repertoár Jaroslava Uhlíře na náměstí a následně koncert Kühnova dětského pěveckého sboru ve farním kostele - to byl páteční večer, a tedy zahájení městské slavnosti. Ta se pak od sobotního rána prolnula do hravých 20. a 30. let minulého století.

“Vzpomínáme tady na 1. republiku, což jsou zlatá léta nejen Československa, ale vůbec. Myslím, že se krásně skloupilo, že při pětadvacáté slavnosti předává štafetu končící pan ředitel městského kulturního střediska nové paní ředitelce, protože on byl u zrodu slavností, takže je to všechno takové symbolické. A věřím, že se lidé baví,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Na programu slavnosti se podílelo několik stovek organizátorům, účinkujících, profesionálů i zdejších dobrovolníků.

“Slavnost města Nového Jičína máme letos po 25., takže máme krásné výročí. Do programu se zapojují novojičínské spolky, sbory a ve velké míře také základní a mateřské školy. Je to výjimečné a my jsme za to strašně vděčni. jejich program je vždy krásný a bohatý,” vyjádřila se Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.

“My jsme se zaměřili na atrakce, které probíhaly na poutích. A potom jsme se rozhodli, že krása, ta je v každé době aktuální, takže máme tvořivé dílny, kde si mohou zájemci vyrobit čelenky, korále,” sdělila Iva Bártová, učitelka ZŠ Komenského 66.  

 Vzorem daných let byla ale také síla zosobněná zápasníkem Gustavem Fryštenským.

“Tam je činka, kde si každý může vyzkoušet váhu takových padesáti kilo, a také kladivem bouchnout kladivem do železa a vymrštit ho až do samotného vrchu,” ukázal Pavel Mušinský, školník ZŠ Komenského 66.

Na stanovišti další školy připínali lidem trikolory a připravili zde stylový fotokoutek.

“Dělali jsme Masaryka. vedle je Milan Rastislav Štefánik a pak tam máme edvarda Beneše jako tři důležité osobnosti,” popsala aktivity Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

“Obzvláště letos u výročí 100 let republiky se žáci pod vedením pedagogů přirpavovali už od jarních měsíců. Tímto bych jim chtěla poděkovat za přípravuprogramu i za jeho organizaci,” zdůraznila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68.

“Žáci i učitelé byli v dobových kostýmech v průvodu a připravili jsme stánek s dobovým občerstvením. Ty staré recepty jsme skutečně vyhledali, takové speciality typu dobové koláčky, perníčky,” přidal se Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní.

“Náš stánek je tradičně věnován pro dobrou věc, výrobky, které nabízíme, jdou na charitu pro seniory. Nabízíme obrázky, které vyráběly děti v družině, pak máme takové retro přáníčka a fotografie Nového Jičína,” doplnila Ivana Micková, učitelka ZŠ Tyršova.

Z dalších domácích organizací připravili aktivity pro veřejnost také skauti, historické kluby a  Středisko volného času Fokus.

“Děti vozí třeba také historické kočárky, snaží se tužit tělo, skáčou panáka, prohlíží si výstavu starých her a hraček, skládáme vlaštovky,” vyjmenovala Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín.

Přestože byla sobota, mohli zájemci usednout na náměstí i do školních lavic.

“Když už máme ty krásné dobové oblečky i pro děti, tak jsme se zaměřili na děti a vytvořili jsme kulisu prvorepublikové školy. Děti se sem mohou vyzkoušet, jak se tehdy učilo, čím se psalo, jak se psalo a čím se také trestalo,” pousmála se Hana Šmídová, History klub, Nový Jičín.

Park Žerotínského zámku se zase proměnil v rakousko-uherskou četnickou stanici a ve vojenský tábor.

“Děláme československé legionáře na Rusi. Máme na sobě uniformu zhruba z roku 1916. Jsou to uniformy carské, legionáři se tenkrát dávali dohromady a přísahali věrnost carovi, později až Masaryk a podobně,” řekl Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín.

Součásti kulturního programu slavností byla vystoupení pěveckých sborů, orchestrů, taneční a akrobatické show. Na Staré poště byla otevřena výstava o prvorepublikovém Novém Jičíně a ve vestibulu radnice byly k vidění výtvarné práce mateřských škol připomínající zdejší cechy. Na náměstí také proběhla soutěž o nejoriginálnější doma vyrobený dětský kostým. A hold dobové eleganci pak vzdala i módní přehlídka s názvem “100 let módy”.

”Dámy mají na sobě šaty ze 30. a 40, let. Upozornila bych na to, že všechny šaty byly vysoce elegantní, kopírovaly ženské křivky. na šatech bylo jasně poznat o jakou společenskou třídu jde,” vysvětilla Dagmar Málková, Pin Up & Vintage Studio.  

  Se soumrakem na sebe vzala pomyslný šat i věž kostela - oblékla se do barev trikolory. Večerní projekce připomněla čtvrtstoletí městských slavností, závěr pak patřil ohňostroji a kapelám Divokej Bill a Smola a Hrušky.

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail