Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín si užil svou 25. slavnost

Nový Jičín |

Nový Jičín si užil svou 25. městskou slavnost. Jejím hlavním tématem byl vznik samostatného Československa. Na programu se podíleli profesionální umělci, ale také zdejší školy a spolky.

Pohádkový repertoár Jaroslava Uhlíře na náměstí a následně koncert Kühnova dětského pěveckého sboru ve farním kostele - to byl páteční večer, a tedy zahájení městské slavnosti. Ta se pak od sobotního rána prolnula do hravých 20. a 30. let minulého století.

“Vzpomínáme tady na 1. republiku, což jsou zlatá léta nejen Československa, ale vůbec. Myslím, že se krásně skloupilo, že při pětadvacáté slavnosti předává štafetu končící pan ředitel městského kulturního střediska nové paní ředitelce, protože on byl u zrodu slavností, takže je to všechno takové symbolické. A věřím, že se lidé baví,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Na programu slavnosti se podílelo několik stovek organizátorům, účinkujících, profesionálů i zdejších dobrovolníků.

“Slavnost města Nového Jičína máme letos po 25., takže máme krásné výročí. Do programu se zapojují novojičínské spolky, sbory a ve velké míře také základní a mateřské školy. Je to výjimečné a my jsme za to strašně vděčni. jejich program je vždy krásný a bohatý,” vyjádřila se Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.

“My jsme se zaměřili na atrakce, které probíhaly na poutích. A potom jsme se rozhodli, že krása, ta je v každé době aktuální, takže máme tvořivé dílny, kde si mohou zájemci vyrobit čelenky, korále,” sdělila Iva Bártová, učitelka ZŠ Komenského 66.  

 Vzorem daných let byla ale také síla zosobněná zápasníkem Gustavem Fryštenským.

“Tam je činka, kde si každý může vyzkoušet váhu takových padesáti kilo, a také kladivem bouchnout kladivem do železa a vymrštit ho až do samotného vrchu,” ukázal Pavel Mušinský, školník ZŠ Komenského 66.

Na stanovišti další školy připínali lidem trikolory a připravili zde stylový fotokoutek.

“Dělali jsme Masaryka. vedle je Milan Rastislav Štefánik a pak tam máme edvarda Beneše jako tři důležité osobnosti,” popsala aktivity Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

“Obzvláště letos u výročí 100 let republiky se žáci pod vedením pedagogů přirpavovali už od jarních měsíců. Tímto bych jim chtěla poděkovat za přípravuprogramu i za jeho organizaci,” zdůraznila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68.

“Žáci i učitelé byli v dobových kostýmech v průvodu a připravili jsme stánek s dobovým občerstvením. Ty staré recepty jsme skutečně vyhledali, takové speciality typu dobové koláčky, perníčky,” přidal se Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní.

“Náš stánek je tradičně věnován pro dobrou věc, výrobky, které nabízíme, jdou na charitu pro seniory. Nabízíme obrázky, které vyráběly děti v družině, pak máme takové retro přáníčka a fotografie Nového Jičína,” doplnila Ivana Micková, učitelka ZŠ Tyršova.

Z dalších domácích organizací připravili aktivity pro veřejnost také skauti, historické kluby a  Středisko volného času Fokus.

“Děti vozí třeba také historické kočárky, snaží se tužit tělo, skáčou panáka, prohlíží si výstavu starých her a hraček, skládáme vlaštovky,” vyjmenovala Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín.

Přestože byla sobota, mohli zájemci usednout na náměstí i do školních lavic.

“Když už máme ty krásné dobové oblečky i pro děti, tak jsme se zaměřili na děti a vytvořili jsme kulisu prvorepublikové školy. Děti se sem mohou vyzkoušet, jak se tehdy učilo, čím se psalo, jak se psalo a čím se také trestalo,” pousmála se Hana Šmídová, History klub, Nový Jičín.

Park Žerotínského zámku se zase proměnil v rakousko-uherskou četnickou stanici a ve vojenský tábor.

“Děláme československé legionáře na Rusi. Máme na sobě uniformu zhruba z roku 1916. Jsou to uniformy carské, legionáři se tenkrát dávali dohromady a přísahali věrnost carovi, později až Masaryk a podobně,” řekl Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín.

Součásti kulturního programu slavností byla vystoupení pěveckých sborů, orchestrů, taneční a akrobatické show. Na Staré poště byla otevřena výstava o prvorepublikovém Novém Jičíně a ve vestibulu radnice byly k vidění výtvarné práce mateřských škol připomínající zdejší cechy. Na náměstí také proběhla soutěž o nejoriginálnější doma vyrobený dětský kostým. A hold dobové eleganci pak vzdala i módní přehlídka s názvem “100 let módy”.

”Dámy mají na sobě šaty ze 30. a 40, let. Upozornila bych na to, že všechny šaty byly vysoce elegantní, kopírovaly ženské křivky. na šatech bylo jasně poznat o jakou společenskou třídu jde,” vysvětilla Dagmar Málková, Pin Up & Vintage Studio.  

  Se soumrakem na sebe vzala pomyslný šat i věž kostela - oblékla se do barev trikolory. Večerní projekce připomněla čtvrtstoletí městských slavností, závěr pak patřil ohňostroji a kapelám Divokej Bill a Smola a Hrušky.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce bitvy z roku 1939 o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku měla velký ohlas

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

Senioři ve Frýdku-Místku zvou na výstavu 105 let od vzniku Československa

16. listopadu 2023 16:48 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Senioři Frýdek-Místek zvou na výstavu ke 105. výročí založení Československa. K vidění jsou dobové fotografie, které zachycují proměny města, ale také různé předměty, které se používaly v domácnosti. Přečíst si můžete i noviny z roku 1918.


Rotariáni a dobrovolníci vyvezli na Lysou horu několik vozíčkářů

Rotariáni z Ostravy, Opavy, Frýdku-Místku a Kopřivnice zorganizovali další akci, při které na vrchol Lysé hory vyvezli vozíčkáře, kteří by se tam sami dostali jen stěží. Některé týmy to vzaly sportovně, jiné jako příjemnou procházku.

V Porubě byla otevřena nová budova ekonomické fakulty Vysoké školy báňské

Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské má novou budovu. Byla postavena přímo v areálu univerzitního kampusu v Ostravě-Porubě, což studentům i pedagogům přinese řadu výhod. Fakulta původně sídlila v centru Ostravy.

Velkolepé Havířovské slavnosti, hlavní hvězdou byl Bryan Adams

Na 45 tisíc lidí navštívilo během pátku a soboty letošní Havířovské slavnosti. Celkem se na hlavní scéně vystřídalo třináct zpěváků a kapel. Hlavní hvězdou byl pak legendární Bryan Adams.

Dny rodin na hradě Sovinci podpořily začleňování dětí do rodin a pěstounskou péči o ně

Včera 13:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Již potřetí se na hradě Sovinci u Rýmařova konala akce Dny rodin. Je zaměřená na podporu začleňování děti, které neměly to štěstí vyrůstat ve vlastní rodině. Cílem je zejména zabránit umísťování dětí do ústavní péče a podpořit všechny formy pěstounské péče o ně.

Ostravské Krásné Pole slavilo 600 let od první písemné zmínky o obci

Ostravský obvod Krásné Pole oslavil 600 let od své první písemné zmínky. Připraven byl bohatý program pro děti a dospělé. Obvodu také přišla pogratulovat řada významných hostů.

Učitel z Havířova se zpovídá z vybrždění autobusu, kde se zranilo několik lidí

Včera 11:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před senátem Okresního soudu v Havířově stanul Daniel P., který je obžalovaný z vybrždění linkového autobusu. Po jeho nečekaném manévru se zranilo několik cestujících a někteří se dodnes léčí.

Pobočka domova pro seniory ve Frýdku-Místku má po rekonstrukci a už se postupně vybavuje

Stavební práce na rekonstrukci pobočky domova pro seniory Frýdek-Místek ve Školské ulici už jsou hotové. Nyní probíhají poslední drobné dokončovací úpravy a začalo vybavování pokojů a pracovišť. K otevření domova dojde až po novém roce, protože bude převeden na novou službu Domov se zvláštním režimem.

Slavnost byla v duchu světových Novojičíňáků, pouličním uměním a průvodem ožila i Divadelní ulice

Město prožilo 29. slavnost. Pod názvem “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně” se odehrál dvoudenní festival, který v sobě pojí historii, umění a zábavu. Novinkou letošního ročníku bylo zapojení Divadelní ulice a průvod s alegorickými vozy.

Světové krasobruslařské naděje se představily v Ostravě

V Ostravě se konal krasobruslařský svátek. Na ledě Ostravar Arény se představili reprezentanti z 38 zemí, kteří soupeřili na jednom ze sedmi závodů prestižní celosvětové série Junior Grand Prix.

Policejní majáček preventivně “blikal” ve studénecké škole

Září je měsícem, kdy do škol zamířila i Policie České republiky, respektive její preventisté s programem “Majáček - policejní rádce nejmenších.” Na různé rizikové situace upozorňoval děti i ve škole na ulici Sjednocení ve Studénce.

Budova plná firem, spolků a zkoušejících kapel dostane nový obal

Začala revitalizace bývalého ředitelství technických služeb. Prostory v tomto domě město léta pronajímá jako sklady, kanceláře nebo drobné výrobny. Dům již potřeboval stavební zásah, v havarijním stavu byla zejména stará okna.

Kresby Jitky Pospíšilové vznikly v rámci sociální rehabilitace, vidět jsou v knihovně

Městská knihovna vystavuje v září obrazy a keramiku Jitky Pospíšilové. Její tvorba vznikla za podpory a spolupráce sociální rehabilitace Domova NaNovo.

BEZ KOMENTÁŘE: Tvoření tašek pro děti ve Studénce

7. září 2024 7:51 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

SAK Studénka připravil pro děti oblíbené malování tašek.

Výstava ke slavnosti mapuje novojičínské stopy ve světě

6. září 2024 16:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Hlavní téma městské slavnosti vždy v Novém Jičíně reflektuje i výstava na Staré poště. Letos tedy po celé září patří tyto prostory úspěšným rodákům, kteří se proslavili ve světě.

Město opravilo další hroby významných rodáků, třeba malíře, továrníka nebo lékárníka z Bílého anděla

Skončila sanace dalších čestných hrobů na městském hřbitově, ve kterých odpočívají významní rodáci. Mnohé z těchto pomníků jsou i uměleckými díly, jeden z nich dokonce kulturní památkou.

Obrazy, které vystavuje novojičínská knihovna, vznikly jako prospěšný efekt sociální rehabilitace

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje v září obrazy a keramiku Jitky Pospíšilové. Její tvorba na první pohled nepůsobí výjimečně, ovšem mimořádná je tím, že vznikla v rámci sociální rehabilitace Domova NaNovo.

Nový Jičín si užil svou 25. slavnost
Vydáno 10. září 2018 13:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nový Jičín si užil svou 25. městskou slavnost. Jejím hlavním tématem byl vznik samostatného Československa. Na programu se podíleli profesionální umělci, ale také zdejší školy a spolky.

Pohádkový repertoár Jaroslava Uhlíře na náměstí a následně koncert Kühnova dětského pěveckého sboru ve farním kostele - to byl páteční večer, a tedy zahájení městské slavnosti. Ta se pak od sobotního rána prolnula do hravých 20. a 30. let minulého století.

“Vzpomínáme tady na 1. republiku, což jsou zlatá léta nejen Československa, ale vůbec. Myslím, že se krásně skloupilo, že při pětadvacáté slavnosti předává štafetu končící pan ředitel městského kulturního střediska nové paní ředitelce, protože on byl u zrodu slavností, takže je to všechno takové symbolické. A věřím, že se lidé baví,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Na programu slavnosti se podílelo několik stovek organizátorům, účinkujících, profesionálů i zdejších dobrovolníků.

“Slavnost města Nového Jičína máme letos po 25., takže máme krásné výročí. Do programu se zapojují novojičínské spolky, sbory a ve velké míře také základní a mateřské školy. Je to výjimečné a my jsme za to strašně vděčni. jejich program je vždy krásný a bohatý,” vyjádřila se Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.

“My jsme se zaměřili na atrakce, které probíhaly na poutích. A potom jsme se rozhodli, že krása, ta je v každé době aktuální, takže máme tvořivé dílny, kde si mohou zájemci vyrobit čelenky, korále,” sdělila Iva Bártová, učitelka ZŠ Komenského 66.  

 Vzorem daných let byla ale také síla zosobněná zápasníkem Gustavem Fryštenským.

“Tam je činka, kde si každý může vyzkoušet váhu takových padesáti kilo, a také kladivem bouchnout kladivem do železa a vymrštit ho až do samotného vrchu,” ukázal Pavel Mušinský, školník ZŠ Komenského 66.

Na stanovišti další školy připínali lidem trikolory a připravili zde stylový fotokoutek.

“Dělali jsme Masaryka. vedle je Milan Rastislav Štefánik a pak tam máme edvarda Beneše jako tři důležité osobnosti,” popsala aktivity Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

“Obzvláště letos u výročí 100 let republiky se žáci pod vedením pedagogů přirpavovali už od jarních měsíců. Tímto bych jim chtěla poděkovat za přípravuprogramu i za jeho organizaci,” zdůraznila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68.

“Žáci i učitelé byli v dobových kostýmech v průvodu a připravili jsme stánek s dobovým občerstvením. Ty staré recepty jsme skutečně vyhledali, takové speciality typu dobové koláčky, perníčky,” přidal se Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní.

“Náš stánek je tradičně věnován pro dobrou věc, výrobky, které nabízíme, jdou na charitu pro seniory. Nabízíme obrázky, které vyráběly děti v družině, pak máme takové retro přáníčka a fotografie Nového Jičína,” doplnila Ivana Micková, učitelka ZŠ Tyršova.

Z dalších domácích organizací připravili aktivity pro veřejnost také skauti, historické kluby a  Středisko volného času Fokus.

“Děti vozí třeba také historické kočárky, snaží se tužit tělo, skáčou panáka, prohlíží si výstavu starých her a hraček, skládáme vlaštovky,” vyjmenovala Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín.

Přestože byla sobota, mohli zájemci usednout na náměstí i do školních lavic.

“Když už máme ty krásné dobové oblečky i pro děti, tak jsme se zaměřili na děti a vytvořili jsme kulisu prvorepublikové školy. Děti se sem mohou vyzkoušet, jak se tehdy učilo, čím se psalo, jak se psalo a čím se také trestalo,” pousmála se Hana Šmídová, History klub, Nový Jičín.

Park Žerotínského zámku se zase proměnil v rakousko-uherskou četnickou stanici a ve vojenský tábor.

“Děláme československé legionáře na Rusi. Máme na sobě uniformu zhruba z roku 1916. Jsou to uniformy carské, legionáři se tenkrát dávali dohromady a přísahali věrnost carovi, později až Masaryk a podobně,” řekl Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín.

Součásti kulturního programu slavností byla vystoupení pěveckých sborů, orchestrů, taneční a akrobatické show. Na Staré poště byla otevřena výstava o prvorepublikovém Novém Jičíně a ve vestibulu radnice byly k vidění výtvarné práce mateřských škol připomínající zdejší cechy. Na náměstí také proběhla soutěž o nejoriginálnější doma vyrobený dětský kostým. A hold dobové eleganci pak vzdala i módní přehlídka s názvem “100 let módy”.

”Dámy mají na sobě šaty ze 30. a 40, let. Upozornila bych na to, že všechny šaty byly vysoce elegantní, kopírovaly ženské křivky. na šatech bylo jasně poznat o jakou společenskou třídu jde,” vysvětilla Dagmar Málková, Pin Up & Vintage Studio.  

  Se soumrakem na sebe vzala pomyslný šat i věž kostela - oblékla se do barev trikolory. Večerní projekce připomněla čtvrtstoletí městských slavností, závěr pak patřil ohňostroji a kapelám Divokej Bill a Smola a Hrušky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000014052/novy-jicin-si-uzil-svou-25-slavnost