Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výtvarný projekt Ženy na Baště

V prostorách městského opevnění byla otevřena výstava Ženy na Baště. Své kresby, grafiky a další netradiční techniky zde představují autorky z velké Británie, Německa a zdejší výtvarnice Lada Poulová.

Myšlenka na vznik společné výstavy čtyř výtvarnic - dvou z německého Ludwigsburgu, z anglického Wellsu a z Nového Jičína vznikla před více než rokem. Tehdy se Lada Poulová se svými žáky ze základní umělecké školy zúčastnila mezinárodního workshopu v Ludwigsburgu.

“Tam jsem měla možnost se seznámit s lektorkami, které vedly to workshopy a jednou z nich byla Tracey Moberly z Wallesu a dvě dámy, Heike Gruess a Ulrike Ehrenberg byly z Ludwigsburgu. Bylo to zajímavé výtvarně, lidsky a i tím, že jsme se setkaly čtyři ženy, tak nás henda napadla myšlenka udělat výstavu,” uvedla Lada Poulová, výtvarnice.

Tu se podařilo zrealizovat právě v Novém Jičíně. Vernisáž výstavy “Ženy na Baště” se odehrála v den konání městské slavnosti a zúčastnily se jí všechny čtyři autorky.  Mezižánrová výtvarnice Tracey Moberly tu přímo na místě prezentovalo svou vlastní aplikaci v mobilu, kterou používá jako umělecký nástroj - přetváří portrétní fotografie.

“Ona tu aplikaci představila poprvé v londýnské Národní portrétní galerii, protože tam byla přizvána, aby také vystavila nějakou svou reakci na velkou výstavu, kterou tam měla Pablo Picaso. Ona vytvořila svůj vlastní autoportrét a ten je tady k vidění,” ukázala novojičínská výtvarnice.  

Během vernisáže tak vznikla minigalerie zajímavých portrétů Novojičíňáků očima britské umělkyně. Další spoluautorka výstavy vzdala Novému Jičínu poctu i tímto kloboukem.

“Paní Ulrike dovezla obrazy, místo, aby je kreslila tužkou na papír, tak je vyšívá na sto let staré lněné plátno. A druhá dáma paní Heike Gruess našemu publiku poprvé představila svou sérii velkých maleb z cest po Nepálu,” doplnila Lada Poulová.

Domácí autorka Lada Poulová přispěla do výstavy svým ztvárněním dvou žen, které ovlivnily výtvarné umění na počátku 20. století. Jsou to Frída Kahlo a Georgia O'Keeffe. Další zpodobněnou ženou je pak ona sama.

Jak je v návštěvní knize klubu rodáků vidět, během prvního dne konání poutala výstava velký zájem hostů.

“Další věc, která mě na této výstavě těší je, že je důkazem toho, že existuje dobrá spolupráce s partnerskými městy. Také mě hodně těší, že výstava byla k dispozici v den městské slavnosti, kdy je zde obrovská frekvence návštěvníků, a že ji shlédlo několik set našich spoluobčanů i cizinců,” podotkl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

 V sídle klubu rodáků budou Ženy na Baště k vidění do konce září. Výstava je otevřena v pondělí a středu odpoledne, v jiných termínech po telefonické domluvě.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail