Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školka ve vzácné Weissově vile má novou fasádu

Skončila poslední etapa opravy budovy Mateřské školy Vančurova. Školka sídlí v historické prvorepublikové vile, která teď dostala novou fasádu.

Téměř 80 dětí dochází denně do mateřské školy Máj v budově na Vančurově ulici. Ve svém věku asi ještě netuší, že jejich školka je ve městě výjimečná. Sídlí v honosné vile z roku 1921, která v minulosti patřila významné podnikatelské rodině Weissů. Teď z původní omšelé fasády prokoukla do pestřejších barev.

“Tady ta školka je mimořádná, je to Weissova vila, tak doufám, že jsme podtrhli kulturní hodnotu této budovy,” uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Rekonstrukce zakomponovala i ty moderní prvky, které už se v rámci opravy musely a kvůli předchozím zásahům musely uskutečnit. Takže se to tak skloubilo, že ta budova je hezká, zůstal ji charakter zajímavosti a je to pěkná budova pro mateřskou školu,” reagovala Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín.

Rodina Weissova patřila až do roku 1922 mezi nejvýznamnější továrníky ve vlnařském průmyslu severovýchodní Moravy. Jako své sídlo postavila ve druhém desetiletí 20. století tuto rezidenci. Po roce 1945 se vila stala místem spojeným s deportací německého obyvatelstva. Později zde byly jesle a  nyni mateřská škola.

Oprava prvorepublikové budovy, která přišla na téměř 3 milionu korun, probíhala, kromě  prázdninového uzavření, za běžného provozu školky.

“I když už jsme měli provoz, tak bylo ošetřeno vše v rámci bezpečnost, abychom i my mohli fungovat na zahradě. Bylo to celkem bez problémů,” dodala ředitelka školky.

Renovace pláště školky navázala na rekonstrukci střechy. Ta proběhla před dvěma lety.  Před šesti lety tu byla 6 milionů korun vybudována nová zahrada, která slouží také dětem z Mateřské školy Karla Čapka.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy