Novojičínské Hückelovy vily si prohlédl ministr kultury

Hückelovy vily, o jejichž záchranu usiluje Nový Jičín, si přijel prohlédnout ministr kultury. Snahou města je získat finanční pomoc státu a zařadit komplex vil na seznam národních kulturních památek.

Hückelovy vily jsou nemovitou kulturní památkou. V roce 2014 město Nový Jičín žádalo, aby bylo dědictví po rodině významných průmyslníků povýšeno na národní kulturní památku. Dodnes z ministerstva kultury neobdrželo odpověď. Reakci teď slíbil současný ministr, který si vily přijel prohlédnout.

“Při prohlídce těchto vil člověk nabyde až skepse nad tím, co se může  během necelých 25 lety stát, pokud se o památku nestaráte,” reagoval Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury.

Ministr kultury na místě uvedl, že město ve snaze jejich obnovy podpoří.

“Já si myslím, že Hückelovy vily by mezi národní kulturní památky měly být bezesporu zařazeny. Myslím si, že jsme schopni, pokud tady budou nějaké havarijní stavy použít ještě havarijní fond, ale určitě by se ty vily měly zachránit,” řekl ministr kultury.

Do pásma národní památkové ochrany by podle starosty měl být zařazen komplex všech čtyř Hückelových vil.

“To nejsou jen tyto dvě vily, které jsou historicky nejcennější, ale i ty dvě vily, které patřily potomkům Augustina a Johanna Hückelových. Takže celý tento komplet by měl být národními kulturními památkami. Tyto vily vytvářely historii nejen Nového Jičína, ale celého kraje,” míní Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Vily Augustina a Johanna Hückela do roku 2008 vlastnil Moravskoslezský kraj. Město je před dvěma lety odkoupilo ve zdevastovaném stavu od soukromého vlastníka.
Festivalový koncert SHF: Maďarský hudební temperament

Zítra 19:00 - 15.09. 15:53
Nový Jičín, Kostel sv. Bartoloměje, Kopřivnice

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků