Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyjednávání o radnici vedou ANO, SZ, ODS A KDU-ČSL

Kdo na další čtyři roky obsadí novojičínskou radnici ještě není definitivně rozhodnuto. Hnutí ANO, Strana zelených, ODS a KDU-ČSL spolu zatím podepsali Memorandum o společném jednání. Mimo zůstává vítěz voleb - sociální demokracie.

Z devíti politických subjektů, které v Novém Jičíně kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. Výsledkem povolebních vyjednávání je v tuto chvíli Memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy, které podepsali hnutí ANO, Strana zelených, ODS a KDU-ČSL.

“Je to společný projev vůle místních organizací a základen těchto čtyř politických subjektů jednat na této úrovni a v tomto čtyřlístku. Co se týče personálií a nějakého  průniku našich bodů ve volebním programu, tak si myslím, že opravdu jsme schopni se dohodnout. My osobně se budeme snažit o to, abychom v žádném případě nebyli ani počtem, ale i chováním nadřazeni těm stranám, kde těch zastupitelů mají mí%m. nabízíme partnerství a spolupráci,” uvedl Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011.   

"My jsme dostali dvě nabídky, ta první byla od ČSSD. To měla být spolupráce ČSSD, SZ, ANO a KDU-ČSL. Tam se ale ukázalo, že tato koalice nemá většinu v zastupitelstvu, protože tato koalice nemá většinu v zastupitelstvu, protože ANO odmítlo spolupráci s ČSSD. Druhá nabídka byla od strany ANO a tady máme dohromady 17 mandátů, takže to je ten hlavní důvod, proč jsme se spolu rozhodli pokusit navázat nějakou spolupráci. Což v znamená, že v podstatě teď budeme jednat spolu pouze my čtyři strany a  pokud se nám do 22. 10. podaří vytvořit koaliční smlouvu, tak by mohla být podepsána. Pokud ne, tak začnou jednání nanovo,” reagoval Ondřej Syrovátka, lídr SZ s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN.  

“Našim hlavním cílem je změna ve vedení města, aby stávající vedení odešlo, proto jsme do tohoto formátu, o kterém se bude jednat, šli. Proběhla už nějaká jednání ohledně programových bodů, ohledně personálních záležitostí. V programové oblasti zatím vidíme relativně velké shody. Žádné velké třecí plochy se nenašly,” sdělil Václav Dobrozemský, lídr ODS.

“Náš výbor jednomyslně schválil variantu dalšího vyjednávání se stranou ANO, ODS a se Zelenými. Podepsali jsme memorandum, že se dále budeme scházet na dalším povídání o tom, jakým způsobem bychom pořešili společný program,” potvrdil JIŘÍ Adamec, lídr KDU-ČSL.

Jednání probíhající tento týden mají ukázat, zda tyto strany najdou shodu ve svých programech a obsazení radnice. Dohromady by v zastupitelstvu měly většinu 17 hlasů. Mimo jednání je v tuto chvíli vítěz voleb sociální demokracie.

“Já musím říci, že si strašně cením toho volebního výsledku při té situaci, kdy ČSSD vyhrála pouze ve čtyřech okresních městech v rámci České republiky. Bohužel, pohříchu, ve dvou, kde zvítězila, nebude na radnici a jedním z nich asi bude Nový Jičín. Samozřejmě ještě jednání nejsou u konce, není podepsána koaliční smlouva, ale to podepsané memorandum, to už je signál,” konstatoval Jaroslav Dvořák, lídr ČSSD, starosta Nového Jičína.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail