Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Divadlo bez portfeje nastudovalo vlastní hru

Divadlo bez portfeje vstupuje do nové sezony s vlastní autorskou hrou. Komedii Klid a prachy napsal jeden z herců tohoto ochotnického souboru, který je původní profesí jaderný fyzik.

Divadlo bez portfeje funguje v Novém Jičíně více než deset let. Doposud interpretovalo hry známých zahraničních autorů. Poprvé se teď ale rozhodlo vydat vlastní cestou a nastudovalo komedii Klid a prachy, jejímž autorem je jeden z ochotníků.

“Je to ze současnosti, je to z našeho prostředí, je to z prostředí střední generace, takže si myslím, že spousta lidí se tam pozná, zjistí i sami něco o sobě,” uvedl Zdeněk Šmejda, autor hry, herec Divadla bez portfeje.

Hra vznikala několik měsíců. Konečnou verzi ladili ve spolupráci s režisérem Viktorem Dudákem a s dalšími herci přímo na palce.

“Zkušenost to byla samozřejmě prvotní, a s kolegou jsme na tom strávili hodně času s tím, že vlastně jdeme na trh úplně obnaženi s holou kůží. Nejsou to žádní světově známí autoři, nejsou to Angličané ani Francouzi, kteří píší skvělé komedie, opravdu toto je náš první počin a já doufám, že se divákům bude líbit,” reagoval Viktor Dudák, režisér a herec Divadla bez portfeje.

“Já jsem si napasoval rodli takového manžela, který je celkem typický. Má rád pivo, je trochu pohodlný, po letech manželství užztratil elána chuť něco řešit. Tak jako spousta manželských párů v tomto věku se setkává s manželskou krizí. Musí spolu s manželkou znovu hledat nějakou platformu, jak by mohli spolu dál žít,” prozradil autor hry.

“Samozřejmě bychom chtěli, aby se diváci bavili, aby se zasmáli. Ale když se člověk trošku zamyslí hlouběji, tak hra je také v podstatě o tom, že ne každý má v životě takové štěstí, že je spokojený a musí řešit různé problémy,” podotkla Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje.   

Nová současná komedie má tedy i morální podtext. Odráží se například v postavě Ireny, ženy zkoušené životem.

“Já teda nechci prozrazovat hodně, ale ta moje role, ta Irenka má být taková jako ranařka, ona výborně hraje mariáš,” sdělila dále Alena Kupková.   

Jelikož se jedná o vlastní tvorbu, strávili herci nad pilováním detailů daleko více času, než při ztvárnění známých děl.

“Musíme být důslednější a opravdu ty všechny gagy vychytat tak, aby divák, který uvidí tuto komedii z našeho prostředí, z českého prostředí, aby na to adekvátně reagoval,” dodal režisér představení,

Zajímavost je, že autor této hry je původní profesí jaderný fyzik a dříve pracoval v elektrárně Dukovany.

“Už odmalička jsem toužil po tom vytvářet něco uměleckého, vytvářet něco čím bych mohl naplnit i tu druhou část své duše,” pousmál se Zdeněk Šmejda.

Premiéra hry je plánována na leden 2019.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy