Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stoleté oslavy ukončilo setkání svolané legionáři

Společné setkání legionářů, svazu bojovníků za svobodu a válečných veteránů završilo na Novojičínsku oslavy 100. výročí vzniku Československa a skončení 1. světové války. Součástí akce byl křest publikace, která mapuje památníky obětem válečných konfliktů

Vzpomínkové akty a oslavy 100 let vzniku samostatného státu a současně konce 1. světové války probíhaly v různých formách po celý rok. Jejich završením na Novojičínsku bylo setkání pořádané legionáři spolu s dalšími organizacemi a představiteli měst a obcí bývalého okresu.

“My jsme pozvali na toto setkání také veterány 2. světové války, účastníky odboje, ale i novodobé veterány, účastníky zahraničních misí,” uvedl Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín.

“Nový Jičín si váží dlouhodobé spolupráce jak s Českým svazem bojovníků za svobodu, tak s Československou obcí legionářskou. A také po změně vedení města hodláme v této kvalitní spolupráci pokračovat,” sdělil  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

“Je to pro nás velká čest zúčastnit se této akce, zvláště v tomto velmi významném roce. Kromě jiného si připomínáme sté výročí vzniku republiky, která našim oběma zemím vytvořila po rozpadu rakouskouherské monarchie nový domov,” vyjádřil se Jozef Petráš, Slovenský svaz protifašistických bojovníků, Martin.

Součástí programu byl i křest knihy, která mapuje více než 200 památníků obětem obou světových válek na Novojičínsku.

“V té publikaci máme všechny známé i pro někoho neznámé nejenom pomníky, ale i hroby všech, kteří padli za první a druhé světové války v tomto našem regionu,” podotkla Emílie Bartoňová, ČsOL Nový Jičín, spoluautorka knihy.

Jak spoluautorka knihy dodala, takovýto komplexní seznam byl zpracován poprvé, včetně fotodokumentace.

Slavnostní ráz akci dodali rovněž účastníci v dobových prvorepublikových kostýmech a  členové historických vojenských klubů.

“Klub vojenské historie Fénix tady spolu s dalšími kluby předvedl v dobových kostýmech organizační zajištění této akce, vlajkonoše plus venku jsme měli pro děti připraveny ukázky vojenských úkonů týkajících se verbování do armády, tak jak to bylo za první světové války do legií,” upřesnil Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín.

Samotné město Nový Jičín si stoleté výročí republiky připomnělo několika událostmi. KVH Fénix byl iniciátorem jedné z těch největších, která se odehrála na Masarykově náměstí.

“Ať už to bylo v červnu na náměstí Příjezd T.G. Masaryka a související program, do kterého se zapojili i Skauti, Sokoli a další organizace, dále významná události slavnosti města Nový Jičín a samozřejmě připomenutí 28. října jako takového,” dodal místostarosta Nového Jičína.

A kdo to ještě nestihl, může si události roku 1918, a také těch dalších stěžejních s osmičkou na konci, připomenout na výstavě v Žerotínském zámku.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


P.I. Transport s.r.o. - pracoviště Planiska CO sklady
Frenštát pod Radhoštěm
od 35 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 9 000 Kč/měsíc

Detail

Úřad práce České republiky - kontaktní pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

Detail