Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Změna jízdních řádů více propojí město s okolím

Na Novojičínsku začnou jezdit dva noví autobusoví dopravci, které ve veřejné soutěži vybral na následujících 10 let krajský úřad. Cestující také čeká změna jízdního řádu. Zvýší se frekvence spojů, a to zejména o víkendech.

Pravidelná změna jízdních řádů, která letos platí od 9. prosince, přivádí na Novojičínsko nové dopravce. Pro oblast Nový Jičín - východ vybral krajský úřad na úkor dosavadní Arrivy společnost ČSAD Vsetín, západní část zajistí Transdev. Arriva zůstává jezdit na Bílovecku.

“Nový dopravce bude mít nové moderní autobusy, třicet procent z nich bude jezdit na ekologičtější pohon stlačený zemní plyn. Bude tam možnost připojení na Wi-Fi, budou to nízkopodlažní autobusy,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

“Máme připraveno už 73 nových autobusů, které jsou pro tuto oblast nově nakoupeny. A připraveno máme také 110 řidičů. Neočekáváme žádné problémy,” sdělil Miroslav Slaný, tiskový mluvčí ČSAD Vsetín.

“Nepředpokládám žádné provozní problémy v oblastech, které zajišťujeme. Jsme zajištěni i personálně, nemusí se občané obávat, že by spoje nevyjely. Jediné, co bych apelovala na cestující, tak ať velmi pečlivě čtou jízdní řády, protože tam změny každopádně jsou,” potvrdila také Pavla Struhalová, výkonná ředitelka Transdev Morava

Právě změna jízdních řádů bude po delší době výrazná.

“Některé nevytížení spoje budou zrušena, ale je jich spíš minimum. Naopak bude posílena večerní a víkendová doprava, což ocení především občané místních částí. Například dnes je možné se v sobotu dostat do Straníku dostat pouze dvěma autobusy a poslední jede v pět hodin. Nově to bude celkem devět spojů,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Zlepší se také večerní spojení s okolními městy, například z Frýdku-Místku pojede do Nového Jičína poslední spoj až v 0:50, z Ostravy 5 minut po půlnoci.

“Bylo by asi dobré se podívat na jednotlivé jízdní řády dopředu, protože dochází i k přečíslování některých linek. Například linka do Straníku už neponese číslo 688, ale nově 697,” upozornil místostarosta.  

Podrobnější informace poskytnou cestujícím informační centra na autobusovém nádraží, v návštěvnickém centru na náměstí a vše je na webu společnosti KODIS, která je správcem Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje.

“Po půl roce budou budou tyto změny vyhodnoceny krajským úřadem, a pokud některé spoje nebudou vytíženy, bude možné, že budou zrušeny. Proto bych si dovolil vyzvat občany, bude-li to pro ně možné, aby využili právě hromadnou dopravu, aby ta vytíženost spojů byla co nejvyšší a zůstaly zachovány,” apeloval Ondřej Syrovátka.  

Co se nemění, jsou ceny jízdného, stejně jako jízdné zdarma pro seniory starší 65 let v zóně 70, tedy v Novém Jičíně a jeho místních částech. V platnosti zůstává karta ODIS. Nově půjde v příměstských autobusech platit bankovní kartou. Nic se také nemění pro městskou hromadnou dopravu, tu nadále provozuje společnost Arriva.  

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail