Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Fokusu si dávají dostaveníčko paličkářky

Středisko volného času Fokus nabízí vyžití pro více než tisíc dětí a dospělých. V seznamu zábavných kroužků je také jeden, který podporuje tradiční rukodělné techniky. Docházejí sem ženy, které se učí paličkování.

Melodický zvuk paliček se jednou týdně ozývá z výtvarné dílny Střediska volného času Fokus. Pod vedením zkušené paličkářky Hany Hyžákové se tu staré krajkářské technice učí ženy všeho věku.

“Já jsem strašně ráda, že tady mám kroužek, protože je mi tady s děvčaty strašně dobře. Jsou hrozně šikovné a hodně se toho už naučily. Většinou, kdo to začne, tak to je lepší než křížovka a nemůže se u toho nudit,” pousmála se Hana Hyžáková, paličkářka.

V nabídce kroužků objevila paličkování také Anna Janíková, tvořivé ruční  práce jsou jejím velkým koníčkem.

“V Letohradu, kde máme chalupu, jsme narazili na muzeum řemesel. A právě tam jsem viděla paličkářky krajkářky a mi se to strašně líbilo a tak jsem si řekla, že to musím zkusit. Tak jsem se hned přihlásila do Fokusu a začala jsem tady chodit a strašně mě to baví,” uvedla Anna Janíková, účastnice kurzu.

Ženy a dívky se ve Fokusu učí od odbornice na slovo vzaté. Hana Hyžákové se vyučila krajkářkou ve vyhlášené škole ve Vamberku a dále studovala výtvarný obor na brněnské textilní škole  

“Protože jsem pořád malovala, něco šila, tak jsem se rozhodla, že půjdu na tu návrhářskou školu. To bylo tehdy hodně obtížné, protože tam brali jen jednu jedinou uchazečku a to jsem se tam zrovna dostala já. Tak to mi udělalo radost a už jsem se toho nepustila,” zavzpomínala na začátky paličkářka.   

Z nitek dokáže splést dle vlastní fantazie celou řadu výrobků - klasické krajky, obrazy, a také bižuterii, brože a náhrdelníky. Její díla jsou skutečné originály.

“Já si tedy navrhuji krajky sama, takže si udělám návrh, rozkreslím si to, pak si to musím převést do té techniky a pak můžu začít paličkovat. Takže všechny moje věci jsou moje vlastní návrhy,” podotkla Hana Hyžáková.

V umění paličkování patří Hana Hyžáková žijící v Hodslavicích k těm nejlepším. Se skupinou kamarádek,  krajkářek z Prahy, letos uspěly na soutěži v Holandsku, kde získaly první místo.

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail