Reklama

Vodoměry před mrazem musí chránit majitelé domů

Během loňské zimy řešily Severomoravské vodovody a kanalizace na Novojičínsku zhruba 70 případů, kdy mráz lidem poškodil jejich vodoměr. Upozorňují proto odběratele, aby si přístroje zabezpečili. Předejdou tak nepříjemným okamžikům a nutnosti škodu zaplatit.

Reklama

První mrazy dorazily i do našeho regionu a to je podle odborníků signál, aby si lidé před zimou zabezpečili své vodoměry.

“Aby předešli nepříjemným událostem, které mohou nastat v případě, že ten vodoměr zamrzne, dojde k jeho destrukci a potom při následném rozmrznutí voda vyteče a mohou vytopit i sousedy,” sdělil Marek Síbrt, mluvčí SmVaK.

Podle pracovníků Severomoravských vodovodů a kanalizací se problém s prasknutými vodoměry týká nejčastěji chat a chalup, kam jejich majitelé přes zimu nezajedou i několik měsíců.

Během loňské zimy řešili vodaři na území kraje více než 400 těchto případů, nejvíce, kolem 120 na Frýdecko-Místecku, na Novojičínsku to bylo asi 70 zamrzlých přístrojů.

Zabezpečit by lidé měli vodoměry umístěné venku i ve vnitřních prostorách a chránit je nutné také vodovodní přípojky. Někdy postačí jen staré hadry nebo izolační vata.

“Vodoměr jsem se snažil umístit do takových míst, kde je jistota, že nedojde k zamrznutí,” ukázal nám jeden z majitelů rodinného domu v Novém Jičíně-Žilině. “Já mám vodoměr proti zamrznutí uložená v zemi v jámě,” zjistili jsme u dalšího vlastníka nemovitosti.

Zodpovědný za stav vodoměru a jeho případné poškození je majitel konkrétního objektu, domu nebo chaty. Jeho výměna může přijít až na 2 000 korun.

“V případě, že člověk zjistí, že mu ten vodoměr zamrzl a ještě není není poškozen, tak to, co by dělat neměl, je snažit se ho rozmrazovat například horkovzdušnou pistolí nebo horkou vodou, protože tím zničí jak ten vodoměr, tak u potrubí,” upozornil Marek Síbrt.   

Vodohospodáři v těchto případech doporučují raději zavolat jejich pohotovostní službu.
A.S.A.P. People s.r.o.
Nový Jičín
od 16 636 Kč

Detail

Grant Royal, s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

TATRA METALURGIE a.s.
Nový Jičín
od 22 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu