Drť z vánočních stromků skončí zpět v půdě

Vánoční stromky, kterých se lidé postupně zbavují, dostávají svou druhou šanci. Technické služby jehličnany drtí a dřevní hmota zpětně poslouží v městské zeleni.

Reklama

Po pár týdnech slávy teď končí symboly vánoc u popelnic. V Novém Jičíně je pracovníci technických služeb dvakrát týdně sbírají a odváží na pracoviště městské zeleně. Tady větve i kmeny rozdrtí.

“Stovky až tisíce už, štěpkujeme už třetí týden, od 7. ledna a pořád se navážejí z města stromky a je toho hodně,” uvedl Jan Majchrak, Technické služby města Nového Jičína .

Dřevní hmota, ve kterou se tu mění nejčastěji smrky a borovice, ale nezůstane jen ležet na hromadě. Na jaře se vrátí do půdy.

“Buďto je dáváme do kompostárny, nebo je využíváme dál, dostávají se zpět do města pod keře,” upřesnil Pavel Zápalka, Technické služby města Nového Jičína.

Také proto obsluha u drtičky hlídá, zda jsou stromky dobře odstrojené a nevisí na nich zapomenuté ozdoby a kovové části.

“Většinou tam zbývají nějaké baňky a železné stojany, tak to musíme oddělávat, ať se nepokazí štěpkovač a ať to není v tom kompostu,” upozornil muž obsluhující drtičku.

Při štěpkování tu před pár dny narazili také na jeden vyhozený stromek, který byl podle namodralého vzhledu ošetřen ochranným postřikem. Podle vedoucího městské zeleně se pravděpodobně jedná o malý jehličnan, který neznámý pachatel před Vánoci uřezal v oblasti ulice Vančurova.  

“I když jsme měli stromky postříkané, tak nám jeden stromek, co jsme našli, nám nám ukradli před Májem. ten byl samozřejmě také aplikovaný, takže někdo měl smradlavé vánoce,” konstatoval pracovník technických služeb.   

Likvidace stromků bude v Novém Jičíně pokračovat i v únoru. A podle zkušeností pracovníků městské zeleně nemusí být ani tento měsíc konečný.

“Některé ty stromky vydrží opravdu déle. Třeba loni jsme i kolem dubna našli nějaké poslední stromky, ale to tak už je sporadicky jeden stromek po celé městě,” podotkl Pavel Zápalka.

I nadále proto technické služby upozorňují, aby se lidé nesnažili stromky vměstnat přímo do kontejnerů. A také je po vyhození z oken nenechávali ležet na volném prostranství. Stačí je položit k nejbližší popelnici.
TATRA METALURGIE a.s.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 24 500 Kč

Detail

SCHROM FARMS spol. s r.o.
Nový Jičín
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Jan Olšovský
Nový Jičín
od 30 000 Kč do 37 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu