Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město dává lidem k dispozici dvě stě tisíc

Nový Jičín, po vzoru dalších měst v kraji, také zavedl tzv. participativní rozpočet. Lidé teď mohou podruhé navrhovat vlastní projekty, které by jim zkvalitnily život ve městě.

Radnice do tzv. participativního rozpočtu vložila stejnou částku jako loni, tedy 200 tisíc korun.

Lidé tak mají opět šanci předložit vlastní nápad, jak by si město přáli oživit.

“Rádi bychom vyzvali všechny novojičínské občany, aby se podívali kolem sebe a zkusili navrhnout nějakou menší investiční akci, kterou by město mohlo provést. Může jít o nějaké menší úpravy veřejného prostranství, dětských hřišť, může to být i výsadba zeleně, ale věřím tomu, že lidé vymyslí i nějaké své věci, které nás ani nenapadají,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Termín pro podávání projektových záměrů je do 15. března. Zájemci tak mohou učinit elektronicky nebo písemně. Oproti loňskému prvnímu ročníku se radnice snažila podmínky o něco zjednodušit.

“Už není potřeba sehnat podpis 50 podporovatelů, ale pouze dvaceti. Realizace není nutná do konce roku 2019, ale je možné ji protáhnout až do března roku 2020,” sdělil Ondřej Syrovátka.

“V podstatě není tam ani ta podmínka, že musí mít trvalé bydliště v Novém Jičíně. Vycházíme z toho, že ten návrh podá někdo, kdo se tady pohybuje, žije tady, pracuje. Zároveň je tam podmínka, že musí být starší patnácti let,” přidala další údaje Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

Informace k participativnímu rozpočtu a přihlášky jsou na webu města. Navrhovatelé mohou své nápady také dopředu zkonzultovat s určenými zaměstnanci úřadu, Lucií Hrdličkovou nebo vedoucím oddělení investic Michalem Hubem. Formální podmínky návrhů a realizovatelnost pak posoudí komise Zdravého města. Následně budou o projektech hlasovat lidé, a to na Veřejném fóru 25. dubna a elektronicky na webu města.

“Počet hlasů bude rozhodující k tomu, že v podstatě v daném pořadí budou předloženy vedení města. Rozhodující ještě bude, v jaké částce jsou tyto navrhované projekty. realizovány budou minimálně první dva nebo i čtyři, pokud to budou menší projekty,” vysvětlila koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

V loňském roce obdržel nejvíce hlasů projekt „Dětské hřiště pro malé i velké sviště“ vedle ZŠ Galaxie na ulici Bohuslava Martinů. Druhou podpořenou myšlenkou byl projekt “Na Svinec”, jehož cílem je přimět veřejnost zdravě soutěživou formou k pohybu.

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail