Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radikální ořez keře v městské zeleni omladí

Technické služby přistoupily k radikálnímu omlazení keřů v městské zeleni. Po dohodě s odborem životního prostředí je ořežou téměř ke kořenům. Do tří let ale dosáhnou dřeviny původních rozměrů.

Pás keřů mezi hlavním tahem městem a bytovými domy na Dvořákově ulici slouží mimo jiné jako ochrana proti hluku a prachu. Dřeviny ale nebyly dlouho udržované a čeká je radikální ořez.  

“Ten zásah může vypadat dost radikálně, ale půjde opravdu jen o zmlazení. Tím, že se to dělá v předjaří, na jaře už keře začnou obrážet a do tří let budou vzrostlé,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.   

Práce zahájí technické služby tento týden. “Omlazovací řezy se provádějí pět až deset centimetrů od spodu, tudíž na jaro znovu obrazí. Není to likvidace, je to jenom obnova keřů,” podotkl Pavel Zápalka, Technické služby města Nového Jičína.  

Nejčastěji se takto ořezává například zlatý déšť nebo dřišťály, které právě rostou u Dvořákovy ulice. Naopak není možné tímto způsobem zásahu prodloužit životnost u jehličnanů, azalek a rododendronů. Keřovité jalovce nad budovou Kalače tak budou pravděpodobně příští rok odstraněny a nahrazeny novou výsadbou. Dále z toto oblasti také ještě pracovníci městské zeleně vykácí pět suchých stromů.

“Bude to v etapách. V rozmezí tří let bychom takto měli dostat celé město jakoby pod kontrolu a budeme udržovat a udržovat,” dodal Pavel Zápalka.   

Koncepční zásahy do keřů v městské zeleni proběhly už v loňském roce v oblasti ulic Jubilejní, Gregorova a v Loučce. Na menších plochách už v únoru započaly razantní zásahy do keřů například u centra města u Praktické školy. Vidět je tu i další efekt těchto prací. Z městské zeleně zmizí i hromady odpadků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy