Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt útulku pro psy v Bludovicích je zastaven

Město zastavilo projekt psího útulku v Bludovicích. Po zahájení stavby vyšlo najevo, že nevyužívaná vojenská střelnice, která s pozemkem sousedí, je stále v provozu. Krajská veterina radnici informovala, že v tomto případě kolaudaci neschválí.

Útulek pro psy na okraji místní části Bludovice začalo město stavět loni v září. Po pár měsících byly veškeré práce přerušeny.

“My jsme se v lednu od krajské veterinární správy dozvěděli, že z důvodu, že hrozí týrání zvířat v podobě hluku ze střelnice, tak veterina nevydá kladné stanovisko ke kolaudaci, což je překážkou pro provozování psího útulku. V lednu jsem začali jednat se zhotovitelem ohledně ukončení stavby. V tomto okamžiku jsou veškeré práce přerušeny, probíhá vyčíslení  nákladů a směřujeme k tomu, abychom 4. března na zastupitelstvu schválili ukončení smlouvy o dílo a vypořádání vzájemných nároků,” uvedl Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína

Stavba vznikala vedle Vojenského opravárenského podniku, jeho součástí je i střelnice. Podle tiskového mluvčího podniku stále funkční.

“Provoz tam nikdy přerušen nebyl. VOP CZ předpokládá, že v letošním roce bude střelnici využívat častěji. Bude záležet na výcvikových a jiných potřebách podniku. VOP dělá samozřejmě všechno proto, aby maximálně využila svůj svěřený majetek a mimo jiné i pro účely obrany státu, pro které byl ten podnik vybudován,” sdělil Petr Bohuš. tiskový mluvčí VOP CZ.

“Všechny dotčené orgány státní správy se vyjadřovaly ke stavbě jako takové, přičemž nebyla informace o tom, že v blízkosti se nachází střelnice VOP. To se město dozvědělo zhruba čtyři dny po zahájení stavby v září 2018,” podotkl novojičínský místostarosta.

Se zastavením projektu nesouhlasí bývalý starosta města.

“Ten útulek se plánoval sedm let. Hodně tvrdě jsme na něm pracovali, byly tam stížnosti majitelů té ruiny, toho  sousedícího domu. Bylo vyjádření několika ministerstev, bylo několik vyjádření krajské hygieny, několik vyjádření krajského úřadu. Myslím si, že to je politický krok, kdy ruší tento útulek. My jsme ten pozemek kupovali od Vojenského opravárenského závodu před léty, takže vědělo se, že je tam nefunkční střelnice. A já si osobně myslím, že ta střelnice nebude fungovat i nadále,” reagoval Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína.

Útulek měl být dokončen letos v létě, stát měl 11 milionů korun, jeho provoz počítal se zhruba půl milionem korun ročně.

“V tuto chvíli součet těch nákladů probíhá. Jednáme se stavební firmou, která se nám vychází vstříc. Celkové náklady té zmařené investice nebo ty náklady, které byly proinvestovány, by se měly pohybovat kolem dvou milionů korun,” doplnil místostarosta Dobrozemský.

Pro odchycené psy, o které se nepřihlásí majitel, bude město dále využívat zařízení v Kopřivnici.

“Aktuálně ta potřeba vlastního  psího útulku není. Máme informace z Kopřivnice, že ta kapacita, kterou tam dnes ten útulek má, je dostatečná. Smlouva s městem Kopřivnice o zajištění umístění psů z Nového Jičína je platná do srpna 2027. Takže v tuto chvíli ta potřeba není,” uzavřel Václav Dobrozemský.  

Odchyt psů zajišťují v Novém Jičíně strážníci městské policie. Za jejich umístění v útulku v Kopřivnici platí město 270 tisíc korun ročně.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy