Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Učni strojních oborů soutěžili v KOVO Junior

Střední škola technická a zemědělská hostila regionální kolo soutěže KOVO Junior. K pracovním stolům se postavili nejšikovnější učni oboru strojní mechanik z Moravskoslezského kraje.

Profesní soutěž KOVO Junior je součástí celorepublikového projektu „České ručičky“, jehož cílem je popularizace učňovského školství. V krajském kole, které pořádala Střední škola technická a zemědělská, se utkalo 11 učňů, vítězů jednotlivých školních kol, oboru nástrojař, strojní mechanik a puškař.

“Během dnešního dne budou muset plnit tři soutěžní úkoly. Ten první je tady na dílně, kde vyrábějí soutěžní kus. Dále je připraven vědomostní test a měření,” uvedl Luděk Kostelník, ředitel soutěže.

Úkolem úvodní praktické části, která trvala čtyři hodiny,  byla výroba kovové svěrky.

“Je to zaměřeno na základní rukodělné práce. To znamená práce s ručním nářadím, práce s pilkou, pilníkem a potom se dostanou ke stroji, to znamená k vrtačkám,” doplnil Jiří Březina, rozhodčí soutěže.

“Teď najíždím na důlek a začínám vrtat,” popsal aktuální proces Aleš Petr, Střední škola technická, Opava. “Zatím se mi výroba svorky daří,” přidal se Prokop Huvar, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín. “Odřezal jsem vnitřní část, teď si to zpiluju na daný rozměr,”  pokračoval Lukáš Priesečan, Střední odborná škola Město Albrechtice.

“Vítězové postupují do celostátního kola, takže ta motivace je, protože je to určitě dobré vysvědčení pro dalšího zaměstnavatele,” podotkl Bohumír Kusý, ředitel SŠ technická a zemědělská Nový Jičín.

“Když tady chodím na ty soutěže, tak jsem si všiml, že tady opravdu ještě pořád jsou mezi mladýma lidma šikovné ruce. My se školou spolupracujeme dlouhá léta, Snažíme se spolu rozjíždět nové projekty, abychom trošičku více motivovali mladé lidi pracovat v těchto oborech, chodí k nám na praxi,” reagoval Michal Dostál, Varroc Lighting Systems.

“Děda byl nástrojář, tak jsem šel v jeho stopách. Prostě mě to se železem baví,” sdělil k volbě povolání Aleš Petr, Střední škola technická, Opava. “Začal jsem se učit, protože můj otec mi byl vzorem a lákalo mě to k tomu kovu, tak jsem si řekl, že půjdu na nějaký kovo obor,” vysvětlil Prokop Huvar, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín.  

Finále soutěže KOVO Junior se bude v dubnu konat v Opavě. Moravskoslezský kraj budou reprezentovat  právě Aleš Petr z opavské školy a novojičínský učeň Prokop Huvar.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail