Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně lidé putovali od Masaryka ke Krylovi

Lidé v Novém Jičíně si putováním od pamětní desky ke kamennému pomníčku připomněli výročí dvou osobnosti. Narození Tomáše Garrigue Masaryka a úmrtí Karla Kryla, jehož život byl spjat i s tímto městem.

Tomáše Garrigue Masaryka připomíná v Novém Jičíně, jako v mnoha jiných městech,  stejnojmenné náměstí a pamětní deska. Právě tady se lidé v den výročí narození státníka 7. března setkali. Odtud pak putovali do Janáčkových sadů, kde památku Karla Kryla, jehož rodina v tomto městě žila a vlastnila tiskárnu, uchovává prostý kámen. Písničkář a buřič zemřel  3. března před 25 lety.

“Karel Kryl byl velký malý muž, malý postavou, velký srdce,” uvedl na místě jeden z pořadatelů akce Miroslav Urban z Novojičínské otevřené společnosti.   

“Měl velkou vizi, viděl hodně do budoucnosti, měl obrovský přehled,” vyjádřil se k osobnosti písničkáře jeden z účastníků akce. “Ke Karlu Krylovi nemám nějaký úplně nejlepší vztah ve smyslu toho, že bych byl jeho obdivovatel, ale jsem rád, že tu dnes ty jeho písničky zazněly a bylo to moc pěkné,” reagoval další z účastníků.  

“Já jsem se setkal a Karlem Krylem, když jsem tady v Novém Jičíně zakládal Občanské fórum,” podotkl Miroslav Urban.

Ve stejném parku, kde leží na Krylovu památku tento kámen, stojí i kostel Nejsvětější Trojice. Právě ten byl podle slov Miroslava Urbana, v době komunismu ve zdevastovaném stavu, tím “rozmláceným kostelem” ze známí písničky Karla Kryla Anděl.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy