Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrchol Svince doplní kukátko a vyhlídková lavice

Město chce zatraktivnit turisty oblíbený vrcholek kopce Svinec. Nápad na vylepšení lokality vzešel také od občanů v rámci Veřejného fóra. Přibýt by zde mělo odpočívadlo a kukátkový sloup.

Z kopce Svinec se otevírá výhled do Beskyd i Jeseníků a je to oblíbené místo turistických vycházek. Město se jej, i na základě impulsů občanů z posledního Veřejného fóra, snaží zpříjemnit novými prvky.

“Novojičíňáci si asi ještě vzpomínají na záměr postavit tady vyhlídku, který se nesetkal s dobrými ohlasy. Takže jsem si říkali, že by bylo fajn udělat takové úpravy, které toho genia loci nenaruší, ale zároveň to tady zatraktivní a  zpříjemní především pro Novojičíňáky, kteří sem rádi chodí,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Z vrcholku by mělo zmizet pletivo kolem bunkru, který dnes slouží radioamatérům, a vznikne tak prostor pro umístění nové dominanty - kukátkového sloupu.

“Na místě toho bunkru vztyčíme ocelovou trubku, bude to dutá trubka, ve které budou otvory, které budou směřovat přímo na jednotlivé vrcholy,” popsal Ondřej Kafka, zpracovatel návrhu.

V blízkosti by také měla stát vyhlídková lavice z masivních dubových hranolů.   

“Uspořádání té lavice je jakási symbolika, vytvářet má dojem klád, které jsou od lesáků nahodile rozmisťované podél cest,” vysvětlil architekt.

Záměrem architektů bylo i to, aby vrchol Svince získal svou nezaměnitelnou podobu.

“Když si lidé dělají fotku z místa, tak aby se nějaký prvek, v našem případě výhledové kukátko a lavice, aby se promítnul na fotkách a byl autenticky spojen s tímto vrcholkem,” upřesnil myšlenku Ondřej Kafka.

Se zpracovanou vizí se přímo na místě před pár dny seznámila i veřejnost. Podle místostarosty, přišli lidé ještě s dalšími podněty, jak místo zvelebit.

“Jedním z podnětů byla úprava místa, kde je nainstalována závora, a to tak, aby nebránila chodcům, ale zamezila autům v průjezdu. Dalším z podnětů bylo, aby se při pracích, pokud tady bude navážena nějaká hlína, nekontaminovala zdejší zemina nějakými invazivními druhy rostlin, které by narušily flóru, která zde je,” vyjmenoval Ondřej Syrovátka.

Lidé se také vyslovili pro výměna informační cedule, která byla poškozena. Její náhrada už se v tuto chvíli realizuje. Turisté si tu už brzy budou moci opět přečíst, proč je Svinec přírodní rezervací.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy