Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kurz moderní kaligrafie oživuje krasopis

Napsat přání rukou se v dnešní době esemesek stává výjimečnou záležitostí. Přesto ale mezi lidmi stoupá zájem o kaligrafii - tedy moderní krasopis. Workshop uměleckého psaní se teď konal i v Novém Jičíně.

Pečlivě písmenko za písmenkem se učíme psát v první třídě. Pak se náš rukopis většinou výrazně mění - k horšímu. Znovu se vrátit ke krasopisu mohou ale i dospělí lidé, například  v Novém Jičíně v kurzu moderní kaligrafie, který se konal ve výtvarné učebně střední školy Educa.

“Začínáme ukázkou té kaligrafie, seznámíme se trošku s historií, ukážu různé kaligrafy, knihy a pak začneme s abecedou se základními tahy. Ke konci kurz by měl každý odcházet se svým originálním rukopisem,” uvedla ALŽBĚTA GREGOROVÁ, lektorka kurzu.

Lektorka účastníkům kurzu ukázala, jak správně držet a vést ruku, a jak v některé části písmena čáru zesílit a kde naopak ztenčit.

“Teď právě používáme speciální fix brush paint. Záleží na tlaku. Čím je tlak větší, tím je ta linka silnější a naopak,” popsala ukázku lektorka.    

anketa: účastníci kurzu

“Je to hodně náročné na soustředění. A také je to o tom, jak si vypíšete ruku,” sdělila své první zkušenosti s krasopisem jedna z účastnic kurzu. “Teď se pokouším psát písmeno “b” a musím se hodně soustředit,” reagovala stručně další účastnice.

Pokročilejší nadšenci pro umělecké psaní pak mohou používat různá pera, tuš a další psací pomůcky.  Inspiraci mohou hledat i ve speciální publikaci o kaligrafii.

Zájemci o krasopis se během jedné lekce naučí psát kompletně jednu abecedu. Podle dalších ukázek mohou jiné typy písma docvičit doma.

“Mají návody a tipy, jak dále pokračovat a rozvíjet se v kaligrafii. Kaligrafii se naučí opravdu každý, záleží opravdu jen na trpělivosti a chuti člověka dále v tom pokračovat,”  uzavřela Alžběta Gregorová.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy