Letošní akce konaná s úmyslem “rozmluvit Nový Jičín” nabídla osm diskusních témat - lidé mohli s úředníky hovořit o sociálních a zdravotnických službách, bydlení, životním prostředí, školství, kultuře, dopravě, podpoře podnikání a volnočasových aktivitách.
“My jsme přišli otevřít otázku vybudování víceúčelové sportovní haly v Novém Jičíně. Z našeho pohledu tady chybí, Vedu děti ve Fokusu asi stovku mladých florbalistů a všechny tréninky máme přesunuty do menších tělocvičen, takže nemohou hrát plnohodnotný velký florbal,” uvedl Petr Burýšek, účastník Veřejného fóra.
“Přišel jsem obecně se podívat, jak to tady žije ve městě. Vždy mě zajímá především životní prostředí. A my toho tady vymýšlíme strašně moc, ať už rozšiřování zeleně, chov včel, biokontejnery, aby se rozvážely trošičku dříve,” sdělil Karel Starůstka, účastník Veřejného fóra
Svůj vlastní diskuzní stůl měla i mládež. Tady zazněla například poptávka po větší možnosti letních brigád v zařízeních města, v kině, divadle, v technických službách nebo přímo ve Fokusu.
“Dále kulturní akce pro mládež, zejména co se týče koncertů. Většinou jsou tyto akce pro dospělé a pro nás nepřístupné. Třetím bodem byla klubovna na zimu a podzim,” vyjmenovala Zdeňka Hýnarová, účastnice Veřejného fóra
Mladí lidé by si také přáli půjčovnu kol a koloběžek, pomocí kterých by se přemisťovali po městě. Sami by se o její provoz také starali.
Ze všech návrhů vzešlo na místě 16 priorit, o těch budou lidé dále hlasovat na internetu tak, aby bylo formulováno 10 P - tedy největší příležitostí pro město. Ve Fokusu také proběhla prezentace těch projektů, které vzešly z předchozích fór, a už se je podařilo realizovat.
“Je to třeba i taková drobnost, jako jsou chodníčky u Jubilejní školy a na ulici Budovatelů, které lidé navrhovali přímo na loňském Veřejném fóru. Je to taková malá věc, která ale lidem pomůže, a kdyby sem nepřišli, neřekli to na Veřejném fóru, tak do dneška nejsou,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
Z větších projektů, které vyžadují delší přípravu, to byl mimo jiné návrh na propojení cyklostezky směrem na Čerťák přes bývalý železniční most nebo zvelebení zázemí pro koupání u této nádrže.
Dále ve Fokusu město zveřejnilo sedm návrhů, které lidé letos podali do tzv. participativního rozpočtu.
“Komise zdravého města doporučila poslat do finálového kola poslat tři z nich. jeden z nich je malá veřejná knihovna ve Smetanových sadech s posezením, další z projektů je malý workout vedle Fokusu a poslední je návrh na postavení grilu v oblasti na Skalkách, kde už dnes je ohniště,” prozradil místostarosta.
Které z nich se dočkají realizace - o tom rovněž rozhodne veřejnost v internetové anketě.