Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bašta vystavuje poklady z půd a sklepů

Poklady ze sklepů a půd jsou v těchto dnech k vidění na výstavě v prostorách kamenné Bašty. Klub rodáků ji připravil i jako připomínku letošního výročí svého založení.

Stará odstředivka na výrobu másla - to jeden z mnoha exponátů výstavy s názvem  “Poklady nejen z kravařských sklepů a půd”, která je nahlédnutím do časů minulých. Touto prezentací ale také klub rodáků oslavil kus historie, a to té vlastní.

“Klub rodáků a přátel města Nového Jičína oslavil letos už 25. výročí své existence, a tak jsme chtěli také něčím zajímavým přispět k takovému trošku vzpomínání,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Inspirací byla půda pana Františka Vítka, kde rodáci objevili nespočet starých předmětů, které lidé dříve používali v domácnosti a při pracích na poli a v dílnách.

“Tak to renovuju trošičku a dávám to do kupy. Třeba ty troky byl děravé, tak se musely spravit,” reagoval  František Vítek, sběratel, spoluautor výstavy.

Předměty shromažďuje od svých 25 let, většinu získal od členů rodiny z Loučky a Starého Jičína.Na půdě svého tchána třeba objevil tento funkční secí strojek na jetelinu a trávy.

Další předměty zapůjčili na výstavu také František Holub a Pavel Wessely. Naaranžovány jsou zde věci používané před desítkami let v kuchyni ty, které byly součástí obývacích pokojů.  

“Například Mozart, který je nahoře ve vitríně, to je taková smutná věc. Tento pomníček, který pomohl vybudování velkého pomníku v rodišti Mozarta v Salzburgu, tak ten se objevil ve šrotu a podařilo se ho naštěstí náhodou zachránit,” upozornil Pavel  Wessely

Některé exponáty také  symbolicky připomínají letošní kulaté výročí mnohých zdejších podniků

“Proto tady visí první lucerna, která byla vyrobena ve firmě Josef Rotter, pozdějším Autopalu. A taky jsou tady klobouky, které připomínají 220. výročí založení Tonaku, původně Hückelovy továrny,” doplnil předseda klubu rodáků.    

Výstava měla původně skončit v květnu, prodloužena ale bude do poloviny, června, aby měly větší možnost ji také navštívit i školy.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail