Reklama

Hückelovy vily v Novém Jičíně ohrožuje dřevomorka

V památkově chráněných Hückelových vilách, o jejichž záchranu město Nový Jičín usiluje, probíhá stavebně historický průzkum. Odhalil nové nálezy původní výmalby pokojů, ale také obrovská ložiska dřevomorky.

Reklama

Znalkyně v oboru památkové péče Ľubica Mezerová navštívila jednu z nejvýznamnějších dominant Nového Jičína, nyní opuštěné a chátrající Hückelovy vily, po 15 letech.

“Jsem hodně zklamaná z toho stavu, který jsem tu našla. Hlavně z těch obrovských ložisek dřevomorky. Nepochopila jsem, proč se nezachránily některé věci, které se mohly zachránit, například obrazy od Veitha, které tady jsou,” uvedla Ľubica Mezerová, historička umění.  

Dřevokazná houba napadla parketové podlahy a vestavěné dřevěné části pokojů. Naopak zachovalé je bílé mramorové schodiště skryté pod nánosem barvy, a také některé další prvky. “V rámci průzkumu se podařilo nalézt i původní historické výmalby patrně z 80. let 19. století,” podotkl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska. “Jsem nadšená z těch detailů, dveří a oken, které se dochoval, ale nevím zda a jak to půjde obnovit,” krčila  rameny historička umění.

“Tam jsou věci, které nesnesou odkladu, je to odstranění dřevomorky, záchrana dalších dřevěných prvků. Zároveň se formuje nový tým, který se bude věnovat záchraně Hückelových vil, a který bude určovat další  cestu, co se s nimi bude dít dále,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Město se stalo majitelem vil před 3 lety, kdy je vykoupilo od soukromého vlastníka. Na akutní záchranné práce obdrželo 4 miliony korun z Moravskoslezského kraje.
ASAP Automotive Solutions s.r.o.
Nový Jičín
od 16 636 Kč

Detail

ASAP Automotive Solutions s.r.o.
Nový Jičín
od 16 636 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 7 000 Kč do 8 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu