Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lyžaři prodávají chatu Svinec, město ji nechce

Lyžařský klub prodává chatu na kopci Svinec. Jako první ji nabídl městu. Zastupitelé ale o koupi nemovitosti nerozhodli.

Chata Svinec byla postavena v 70tých letech v rámci tzv. akce Z. Stalo se z ní oblíbené turistické výletiště a centrum lyžařské klubu. Nicméně poslední léta už ji k provozu lyžařského vleku klub nevyužívá.

“Dnes je to čistě komerční objekt, který je pronajímán různým subjektům. Lyžařský klub tam nemá žádné zázemí, nic tam nepotřebuje, a protože chata je pro něj administrativní zátěží, tak se rozhodl ji prodat,” uvedl Pavel Andrýsek (ČSSD), prezident Lyžařského klubu Svinec, zastupitel. 

Dalším důvodem prodeje je to, že v posledních dvou letech, kvůli vypuštěné nádrži Čerťák a nepříznivým přírodním podmínkám, vlek stojí a na Svinci se nelyžuje. Nečinnost areálu se tak podepsala na jeho stavu. 

“Prostředky z prodeje chaty chceme využít právě k obnovení infrastruktury, doplnění sněžných děl a dalších věcí, které jsou nutné k obnovení provozu,” dodal Pavel Andrýsek.  

Klub tedy chatu za 4 a půl milionu přednostně nabídl městu. Zastupitelé ale o koupi nerozhodli. 

“Zastupitelstvo nepřijalo žádné usnesení. Mé doporučení bylo nepřijmout nabídku s argumenty, že nebyl k dispozici aktuální znalecký posudek, technický stav chaty a také nevidím zbytnost tohoto majetku pro město Nový Jičín,” sdělil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

”Z mého pohledu by město nemělo vlastnit restaurační zařízení, mělo by občanům jenom zabezpečit školy, školky, veřejné prostory a důležitá sportoviště. Tato budova se mi jeví jako zbytná,” přidal své stanovisko Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.     

“Já osobně a všichni zastupitelé za zelené a TOP 09 jsme byli pro výkup chaty. Jednak ta  nabídka byla výhodná, a druhý důvod byl ten, že pokud by město chatu odkoupilo, mohlo by zajistit, že i nadále tam bude restaurace, která bude k dispozici veřejnosti,” konstatoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Lyžařský oddíl, potažmo lyžařský areál, byl založen v roce 1965. Chata vznikala postupně z původní strojovny. Dnešní podobu získala v roce 2006, kdy  proběhla její rekonstrukce a modernizace za přispění fondu Evropské unie.  

Aktuálně klub chatu nabízí k prodeji na realitním serveru za 6 milionu 700 tisíc. Pokud se nenajde vhodný kupec, který by garantoval její podobné využití jako nyní, chce ji opětovně nabídnout městu. 

“Zůstává to pro nás otevřenou záležitostí, protože si myslíme, že ten objekt je hodnotný pro všechny občany a my na něm rozhodně nelpíme, ani ty finanční prostředky z prodeje nechceme použít pro vlastní potřebu, jak naznačovali někteří zastupitelé, ale ahceme je využít pro rozvoj areálu,” uzavřel Pavel Andrýsek.

Zda se během další zimy podaří lyžování na Svinci obnovit, ale hodně záleží i na stavu nádrže Čerťák, odkud klub čerpá vodu na umělé zasněžování. Její oprava má být dokončena v září, nicméně vodou se může zaplnit až za několik měsíců. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy