Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úctyhodné výročí. Hückelova továrna na klobouky v Novém Jičíně slaví 220 let

Město si letos připomíná několik kulatých výročí zdejšího průmyslu. Tím asi nejvýznamnějším je 220 let založení kloboučnické firmy - původně pod značkou Hückel, dnes Tonak.

Rodina Hückelů přišla na území Novojíčínska v polovině 17. století, kdy se usídlila ve Fulneku, a už od svého příchodu tam provozovala kloboučnické řemeslo. Do Nového Jičína se někteří členové rodiny rozhodli přestěhovat na sklonku 18. století. 

“Tím prvním byl Johann Nepomuk Hückel, který se v roce 1799 stal mistrem kloboučnického cechu v Novém Jičíně. Později, asi po deseti letech, přichází jeho bratr Augustin a tito dva byli představiteli první generace Hückelů, kteří působili v Novém Jičíně,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Třetí generace této rodiny v polovině 19. století zavedla jako první v celém tehdejším Rakousko-Uhersku do výroby parní stroj. Od roku 1867 firma nesla název Johann Hückel  Söhne (zéne), získala obrovské trhy v zámoří a stala se světovým výrobcem plstěných klobouků.

“Jejich proslulost nebyla jen, co se týče obsahu produkce, ale i kvality. Se svými velurovými klobouky získali četná ocenění na světových výstavách i na nových odbytištích, například ve Spojených státech amerických. Na počátku 20. století byla firma Hückel považována za jednu ze špiček kloboučnických továren na světě,”  podotkl historik muzea.  

Po roce 1945 byla firma znárodněna. Rodina Hückelů už dříve přesídlila do Vídně a Bavorska, kde vlastnila nemovitosti.   

“Již v roce 1945 jeden z představitelů šesté generace rodiny Fritz Fridrich Hückel, založil novou továrnu s názvem rodiny Hückel v Bavorsku  a do svých řad získal spoustu původních zaměstnanců z novojičínské továrny, kteří byli jako příslušníci německého národa odsunuti do Německa,” doplnil Radek Polách.

Německá značka Hückel existovala do poloviny 70. let a soudila se o tuto obchodní známku s českým následovníkem, továrnou Tonak, která ji používat pro své exportní zboží. 

“Následně příslušníci této rodiny v Rakousku a Německu umírají. Dnes máme kontakty na zástupce rodiny ve Spojených státech a Kanadě. Poskytují nám velmi cenné informace o historii, zajímavé fotografie, které jsou nám k dispozici pro tvorbu výstav a publikace, která sa připravuje v rámci toho 220. výročí založení firmy Tonak,” uzavřel muzejní pracovník.. 

Kniha bude k dispozici v září na městských slavnostech, které kulaté výročí jedné z nejstarších továren na světě rovněž připomenou. 

  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy