Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ludwigsburg ocenil bývalého starostu Pavla Wesseleho, udělil mu nejvyšší poctu Občanskou medaili

Partnerské město Ludwigsburg ocenilo bývalého novojičínského starostu Pavla Wesseleho. Občanská medaile, jako nejvyšší pocta, mu byla udělena za snahu o obnovení vztahů mezi bývalými německými krajany a současnými obyvateli.

První kontakty s Ludwigsburgem navázal Nový Jičín v roce 1991. U zrodu tohto úmyslu stál právě Pavel Wessely a další lidé kolem budoucího klubu rodáků.

“Byl u toho především čestný občan Nového Jičína Ervín Bártek. Přišel s myšlenkou, že čas dozrál pro to, aby nastaly kontakty s městem, které zajišťuje patronát nad těmi krajany. Já se musím přiznat, že v podstatě při každé příležitosti, kdy jsem se objevil v Ludwigsburgu, a nebo kdy jeho představitelé byli v Novém Jičíně, jsem dával jasně najevo, že by bylo zcela přirozené, kdyby se toto město stalo partnerským městem Nového Jičína,” zavzpomínal Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.  

Jak dále předseda klubu rodáků vzpomíná, zvěsti o městě v Německu, které se vstřícně postavilo ke krajanům nuceně vysídleným z Kravařska, se donesly do Nového Jičína už v době hluboké totality. 

V letech 1994 až 2002 byl Pavel Wessely novojičínským starostou, nicméně definitivní smlouva o partnerství byla po dalších aktivitách jeho následovníků Ivana Týle a Jaroslava Dvořáka podepsána až v roce 2012. Za vytrvalou iniciativu teď Ludwigsburg Pavlu Wesselemu udělil své nejvyšší vyznamenání - občanskou medaili. Slavnostní ceremoniál proběhl v souvislosti s připomínkou výročí založení německého města, ke kterému došlo před 310 lety. Bývalého starostu Pavla Wesseleho na slavnostním večeru doprovázel ten současný - Stanislav Kopecký.   

“V každém případě to ocenění vnímám jako ocenění lidí, kolem mě, kteří byli také aktivní,” zdůraznil předseda klubu rodáků. 

Sám si této pocty cení o to více, že je od města, které je v Evropě výjimečné i dalšími přirozenými gesty vedoucími k překonání předsudků. 

“Které po druhé světové válce navázalo kontakty s francouzským městem Montbéliard. A tak i dalším ukázalo, že i města ze zemí, které ještě nedávno spolu byla ve válečném konfliktu, se dokážou a musí spřátelit. Byl to podnět pro další stovky, tisíce měst, které tatko postupně navazovaly partnerství,” podotkl Pavel Wessely.  

Ze všech šesti partnerských měst Nového Jičína je Ludwigsburg tím nejmladším. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy