Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezdomovci jsou v centru rádi, právě odtud je ale Nový Jičín chce dostat

Nový Jičín bojuje s bezdomovci v centru města. Ti nepřizpůsobiví přespávají v keřích, znečišťují veřejné plochy odpadky i vykonáváním své fyziologické potřeby.

Problémové občany bez domova má téměř každé město. Možností, jak vyřešit negativní jevy spojené s jejich chováním, jsou omezené. Na území Nového Jičína se teď pohybuje asi 50 těchto lidí. Nejčastěji vysedávají nebo polehávají na veřejných prostranstvích v centru.

“Tyto prostory nám znečišťují, vykonávají zde základní fyziologické potřeby, vyhazují odpadky,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Nejpalčivější problém nastal v parčíku u České spořitelny, kde se scházelo i 15 bezdomovců. Technické služby místo vyklidily, odvezly odpad, matrace, ořezaly keře tak, aby neposkytovaly soukromí, a odstranily z této lokality lavičky. 

“Lidi bez domova prostě mají rádi to, že jsou v centru. Mají to blízko do obchodu, mají to blízko k lidem a mohou zkusit vyptat nějaké peníze. Proto je dobré, aby jim občané peníze neposkytovali, ať už je účel jakýkoliv, ale aby je odkázali na Charitu,” podotkl Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín.  

“Problém s lidmi bez domova je stále. Ale řekla bych, že v poslední době  se počet událostí a oznámení od občanů zvyšuje. my se snažíme využívat všechny zákonné možnosti, ale opravdu pravomocí nemáme mnoho.Nějakým způsobem můžeme reagovat, ale pouze v případech, kdy tito lidé  bez domova pijí alkohol na místech, kde je to zakázané, obtěžují občany nebo se vzájemně napadají,” reagovala Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

“Městští strážníci budou veřejné prostory navštěvovat a lidi bez domova vykazovat. Bohužel trestněprávní rovina řešení nemá žádný smysl. Tito lidé jsou bez  hodnot i bez finanční hotovosti, takže v přestupkovém řízení by nikdy nedošlo k tomu, že by pokutu zaplatili,” konstatoval starosta.  

Řešení hledali na radnici na společné schůzce pracovníci sociálního odboru, městské policie, státní policie, hygieny, technických služeb a zástupci provozovatele  azylového domu s noclehárnou.

Snahou města, po dohodě s Charitou je, přimět lidi bez domova, aby se zdržovali v blízkosti azylového domu, kde jsou pro ně zajištěny služby.  

“Ti lidé tady budou, nemůžeme je vyhnat někam za město. Bylo by asi dobré, najít místo, kde ti lidé budou moci přes den být. Kde budeme my s městskými strážníky dohlížet, aby tam byl pořádek. Aby to pokud možno obtěžovalo co nejméně občany města, ale musíme stále počítat s tím, že ti lidé tady pořád budou,” naznačil řešení Marek Procházka. 

Charita připravuje na září nový projekt, a to takzvané nocleženky. Kdo bude chtít lidem, kteří skončili na ulici, pomoci, může jim zaplatit nocleh. Bude tak zaručeno, že finanční dar bude využit smysluplně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy