Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V srpnu 1969 byla veřejná bezpečnost připravena, nepokoje v Novém Jičíně umlčela

Srpnové události roku 1969 si připomněli lidé napříč republikou, a také ti v Novém Jičíně. Na náměstí se sešli pamětníci padesát let starých dějin, kteří se o své vzpomínky podělili s mladší generací.

Písničky Karla Kryla v podání jeho bratra Jana doprovodily občanské setkání před bustou Masaryka na náměstí, kde se v podvečer 21. srpna sešlo asi sedmdesát lidí. Připomněli si padesátileté výročí potlačení občanských protestů po prvním roce sovětské okupace.

“Aby naše děti nezažily to, co jsem zažili my. Ten duální systém, kdy něco se říkalo ve škole, něco se prožívalo doma.”  “Připomenout si, co to vlastně bylo, jakým způsobem to lidé prožívali,” sdělily své důvody účasti na happeningu dvě mladé ženy. “Bavíme se o tom často a jsem rád, že se to připomíná,” přidal se devatenáctiletý mladík.  

Před půl stoletím bylo v tehdejším Severomoravském kraji rušno v Ostravě, v Opavě, Havířově a režim se dobře připravil i na možné protesty v Novém Jičíně. 

“Byly tady poslány zesílené hlídky veřejné bezpečností posílené pomocnou stráží veřejné bezpečnosti a také bylo přisunuto několik vojenských útvarů,” uvedl Jan Číp, historik Muzea Novojičínska. 

Monitorován byl celý prostor města, z regálů prodejen zmizel alkohol a zákaz nalévání platil i v hospodách. Večer se na dlažbě objevila protistátní hesla, která byla okamžitě zamalována, a ve Smetanových sadech bylo zadrženo několik nezletilých mladíků, kteří rozdávali letáky. Dodatečně se v kronikách města začerňovaly a přelepovaly informace o srpnu 1968. Normalizace mohla pokračovat dál. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy