Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnost města čerpala z výročí průmyslu, propojila eleganci a techniku

Slavnost města letos tematicky čerpala především z výročí místního průmyslu. Nesla se v duchu elegance klobouků, kterou provázela automobilová technika. Současně nabídla řadu programů pro děti a velké koncerty.

Největší společenská událost Nového Jičína - dvoudenní slavnost města - se letos konala po 26. Dominantou byly dva velké průvody a tvůrci se opět inspirovali v historii. Připomněli kulatá výročí zdejšího průmyslu, zejména výroby klobouků a automobilových světel.

“Dopolední program je určen spíše pro rodiny s dětmi. Odpoledne začínají koncerty, především Marie Rottrové a Ewy Farne. Večer bude videomapping, laser show. Tak doufejme, že počasí vydrží a slavnost se dostane do toho správného proudu a  lidé si užijí setkání s rodinou, přáteli a slavnost bude v této atmosféře,” uvedla Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín.

Napříč výročími se mohli návštěvníci vydat během prohlídky stanovišť škol, spolků a dalších organizací. Kromě průmyslu ztvárnili i kavárenskou atmosféru, která  připomněla 120. výročí otevření Hotelu Praha. 

“Připravili jsme dílničku pro děti a samozřejmě jsme nemohli opomenout Kavárnu Praha. Máme dobové obleky, připravujeme kávu a naše školní kuchyně napekla koláčky,” ukázala na stánek školy Hana Sopuchová, ZŠ Komenského 68. 

“Děti si tu mohou vyrobit autíčko, na které nalepí logo naší školy, a mohou si ozdobit perníčky, buď autíčko nebo klobouček,” přidala se Jarmila Šimurdová, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá. 

“Naši pracovníci připravili 15 originálních klobouků, které si vytvořili podle svého zaměření ve Fokusu. Zároveň jsme zvolili strategii loňského roku, kdy se skrze naše aktivity snažíme propojovat generace,” podotkl Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus.

Dalším jubileem, které slavnost zaznamenala, bylo 130 let železnice a horního nádraží. 

“Děti si u nás mohou vyzkoušet, jak se vyťukává na telegrafu signál SOS, mohou si poskládat vláčky a nádraží a vyrobit si vlastní jízdenku. A další děti z našeho History klubu pořádají soutěže v Laudonově domě,” vyjmenovala Hana Šmídová, vedoucí History klubu.

Specialitou sobotního dne byli skauti, historické vojsko a sokolníci v parku u Tyršovy ulice a  dětská zóna v Žerotínském zámku.

“Letos poprvé jsme nově v dětské zóně. Připravili jsme mobilní dětský koutek pro nejmenší dětičky již od jednoho roku. Maminky si zde mohou dítě nakojit, odpočinout si a potom pokračovat v krásném programu,” popsala dětskou zónu Zuzana Rosová, RC Mozaika. 

“Slavnosti města jsem jako občan nikdy nevynechal, ale teď to vidím i z té druhé strany. Je to velmi organizačně náročné a chtěl bych poděkovat všem lidem za jejich práci a organizaci dnešní akce,” reagoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Slavnost města je již několik let dvoudenní událostí. Začala tedy už v pátek odhalením busty Augustina  Hückela v parčíku před Tonakem a vernisáží výstavy Nový Jičín - město komínů. Večer obsáhl dva koncerty Ivana Mládka a Lenny. 

Sobotní den pak přinesl kromě již uvedených programů - pestrou přehlídku klobouků. Město v vyhlásilo i několik tvůrčích soutěž. Tu o nejoriginálněji nazdobenou pokrývku hlavy vyrobenou ve školách  vyhrála ZŠ Tyršova. V soutěži veřejnosti o nejlepší autorské dílo zvítězil klobouk pojatý jako chobotnice. 

“Klobouk jsem vyráběla z polystyrenu, z pěnovek, karimatky, z kartonu a hlavně ty chapadla jsou z hadic od pračky,” pousmála se Nikola Máchová, vítězka soutěže O nejoriginálnější klobouk slavnosti města.  

Další klobouky vyrobené ve školkách pak zdobily i vestibul radnice. A klobouk jako dárek si z Nového Jičína odvezla i Lady soul - Marie Rottrová. 

“Do Nového Jičína jsem se po letní pauze, kterou jsem si dala, opravdu těšila. Pár let jsem tu nevystupovala a na tom krásném náměstí se bude určitě báječně zpívat. Lidé jsou tu natěšeni, já také,” vzkázala Novojičíňákům Marie Rottrová. 

Zatímco se plné náměstí lidí zaposlouchalo do koncertů, v Hotelu Praha se odehrál ceremoniál, během kterého město získalo nového čestného občana. Stal se jím bývalá starosta, dlouholetý zastupitel a předseda Klubu rodáků a přátel města Pavel Wessely. 

Po těchto událostech už se slavnost přehoupla ke svému závěru. Na náměstí vystoupila Ewa Farna a finále kromě ohňostroje patřilo laserové show a unikátnímu videomappingu.
Thomas Sean Noble - Městská tržnice Nový Jičín
Nový Jičín
od 95 Kč/hod.

Detail

Active Colour s.r.o. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků