Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Básník Machar nazval Nový Jičín městem komínů, jeho slova potvrzuje výstava na Staré poště

Nový Jičín byl v minulosti nazýván městem komínů. Tyto stavby byly dominantami zdejších firem, které se rozrostly po průmyslové revoluci. Teď se staly námětem výstavy v galerii Stará pošta.

Městem komínů nazval Nový Jičín básník Svatopluk Machar, když tu zavítal před 120 lety, v září roku 1899, spolu s T. G. Masarykem. 

“Přesný počet neznáme, těch komínů byla opravdu velká spousta. Město Nový Jičín mělo několik desítek významných nejen textilních, ale i kloboučnických továren, které byly fenoménem města v 19. a 20. století,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska. 

Komíny jako dominanty průmyslových firem se teď staly námětem výstavy v galerii Stará pošta. Věnována je také kominickému cechu. 

“Tady vidíte ukázku slavnostních kominických uniforem, kde zajímavostí jsou lopatky, jako symbol kominického cechu,” upozornila na detail výstroje Anna Ďurišová, Muzeum Novojičínska. 

Většina komínů z  panoramatu města začala mizet po druhé světové válce, kdy docházelo k demolicím historických továrních komplexů. 

Dnes se na území města tyčí jen asi desítka vysokých komínových staveb . 

“Právě proto jsme je pro návštěvníky zdokumentovali a připravili i takovou hádanku, aby poznali, kde se komíny nacházejí,” podotkl Radek Polách. 

Výstava, pořádána jako součást Slavnosti města,  připomene mimo jiné 220 let kloboučnictví a 140 let automobilové výroby,  nicméně i celou řadu dalších významných továren, které město proslavily. 

Poučnou expozici připravilo městské kulturní středisko ve spolupráci s Muzeem Novojičínska,  podíl se na ní také sběratel Ivan Bartoň, a to prezentací starých pohlednic.
Luboš Vilášek provozovna Vlčnov
Starý Jičín
od 16 100 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Úřad práce České republiky - kontaktní pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků