Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Cesta světla mapuje vývoj automobilové výroby v Novém Jičíně

Historii, současnost i budoucnost propojila výstava v Muzeu Novojičínska. Popisuje příběh cesty světla, tedy výroby světel pro automobily, která se v Novém Jičíně traduje 140 let.

Po půlroční spolupráci Muzea Novojičínska a průmyslové firmy vznikla v Žerotínském zámku výstava s názvem 140 let cesty světla. Připomíná historii zdejší automobilové výroby, současné trendy a prostřednictvím obrázků dětí základních škol i pohled do budoucnosti. 

“Můžeme návštěvníky pozvat na shlédnutí unikátních kousků, které ještě neměli možnost nikdy vidět. Především jsou to dokumenty ze Státního okresního archivu Nový Jičín, kteří nám zapůjčili plány Josefa Rottera na přestavbu továrny, a ty jsou tady na omezenou dobu vystaveny v originále,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

Původní výkresy se ale budou muset zhruba po 14 dnech vrátit do archivu a nahradí je kopie. Nicméně návštěvníci tu uvidí i další vzácné historické exempláře. Například jeden z prvních výrobků přímo z roku založení firmy Josefa Rottera. 

“Představujeme kočárovou lampu z roku 1879 Je to kočárová lampa, která byla na pravé straně kočáru,” ukázal Jan Číp, historik Muzea Novojičínska

“Nebývá zvykem, že naše zařízení, a to typu muzejního, spolupracuje s firmou, která vyrábí nejnovější technologie. Ta výstava má mnoho rovin, a tím je originální a odlišující se od běžných muzejních výstav,” podotkl Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje.

  Dlouhé historie zdejší výroby světel si cení i představitelé společnosti, která je dnes v Novém Jičíně jedním z  pokračovatelů.   

“Někdy si říkám, co by si asi tak Josef Rotter, zakladatel  firmy v roce 1879 pomyslel, kdyby se na firmu podíval dnes. Dříve ten vývoj postupoval velmi pomalu, dnes jdou všechny technologie rychle dopředu a pro mně je velmi zajímavé pracovat v této společnosti, protože cítím ten odkaz a historii města Nového Jičína,” reagoval Todd Morgen, Varroc Lighting Systems. 

Výstava věnována výrobě a vývoji automobilových svítidel potrvá do 5. ledna roku 2020.
P.I. Transport s.r.o. - pracoviště Planiska CO sklady
Frenštát pod Radhoštěm
od 45 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 3 600 Kč/měsíc

Detail

Miroslava Pavlíková, pracoviště Benzina Nový Jičín, Suvorovova 664
Nový Jičín
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků