Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Drsná i křehká výstava na jednom místě. Návštěvnické centrum v NJ zve na horolezce a křehké sklo

Hned dvě nové výstavy otevřelo v jednom dni Návštěvnické centrum. Jedna zve do uměleckého světa křehkého designu skla, druhá mezi drsné horolezce.

Jako minigalerie slouží v Návštěvnickém centru dva prostory. Jeden je v expozici klobouků, druhý volně přístupný v přízemní části. Oba teď vyplnily nové expozice.

“V říjnu byla vernisáž dvou výstav. Ta dole je výstava fotografií s názvem Navždy první. Jsou to unikátní portréty legendárních československých horolezců. Tato výstava tady bude do konce října,” uvedla Miroslava Janoušková, Návštěvnické centrum Nový Jičín. 

Snímky pocházejí od tří různých autorů, spojuje je společná publikace v knize Martina Krejsy, ostravského pedagoga, který je příznivcem horolezectví a dobrodružných aktivit.  

Druhý výstavní prostor naopak vyplnil křehký materiál, konkrétně práce studentů a učitelů uměleckoprůmyslové sklářské školy z Valašského Meziříčí.

“Je to průřez ateliéru Designu skla za posledních deset let. Jsou tady jak užitkové práce, tak i volné objekty. A samozřejmě tady návštěvník uvidí nespočetné množství technologií a technik,” sdělil Josef Divín, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí.  

Za pracemi studentů stojí, dá se říci, celý příběh, který vypovídá o pocitech a možná i o prožitých událostech. 

“Tady mohu nastínit práciAnety Vragové, je to dost nevšední váza. Je to hutně foukaný tvar z rubínového skla, které je barvené zlatem. Ten tvar má kolem sebe prstenec, celé by to mělo evokovat bójku,” popsal jedno z vystavených děl umělecký pedagog školy.  

Některé z vystavených děl žáků už sklidily úspěch i v zahraničí. Jako například tento dopad kapky na vodní hladinu ztvárněný studentem Milanem Ševčíkem.

“Tato věc byla prezentována jako hlavní motiv tématu voda, které stanovilo UNESCO a OSN. Takže to byl krásný úspěch,” ukázal Josef Divín, který je na škole vedoucím ateliéru Design skla.  

Na výstavě skla je prezentováno více než 100 exponátů. K vidění tu budou tři měsíce. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy