O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let

O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let. Přesně tak dlouho tu existuje výchovný ústav. Při svém vzniku v 19. století byl tehdy druhým na území dnešní republiky.

Založení Výchovného ústavu v Novém Jičíně se datuje přesně k 1. listopadu roku 1889. U příležitosti 130. výročí existence tak na jeden den za jeho zdmi vystřídali zhruba 40 chlapců  bývalí zaměstnanci a další hosté. 

“Toto zařízení ve stejném modu vlastně funguje od svého založení.  Je výhradně zaměřeno, prvotně se říkalo převychovat, dnes mluvíme o resocializaci problémové mládeže,” uvedl Pavel Tokař, ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.

Více než 40 let svého života spojil s tímto zařízením bývalý ředitel ústavu Leo Číhal. Vzpomíná, že v době, kdy nastoupil původně jako vychovatel, byly podmínky pro chlapce daleko tvrdší. 

“Byly tresty, které podle mého názoru nebyly ani v té době přijatelné a nebyly účelné. Například to byly izolace na tzv. samotkách, které byly v suterénu. Chlapci tam byli umisťování až na čtrnáct dní,” podotkl LEO ČÍHAL, bývalý ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín. 

Výchovný ústav je v současné době veden jako speciální školské zařízení. Chlapci ve věku od 15 do 18 let se tu mají možnost vyučit ve čtyřech učebních oborech -  zedník, stolař, strojní mechanik a malíř a natěrač. Svou výpomocí například v objektech města v posledních letech přece jen zvýšili kredit toho zařízení v očích veřejnosti.  
Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Dalibor Seidler
Nový Jičín
od 14 740 Kč

Detail

Kurare, s.r.o.
Nový Jičín
od 13 400 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků