Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let

O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let. Přesně tak dlouho tu existuje výchovný ústav. Při svém vzniku v 19. století byl tehdy druhým na území dnešní republiky.

Založení Výchovného ústavu v Novém Jičíně se datuje přesně k 1. listopadu roku 1889. U příležitosti 130. výročí existence tak na jeden den za jeho zdmi vystřídali zhruba 40 chlapců  bývalí zaměstnanci a další hosté. 

“Toto zařízení ve stejném modu vlastně funguje od svého založení.  Je výhradně zaměřeno, prvotně se říkalo převychovat, dnes mluvíme o resocializaci problémové mládeže,” uvedl Pavel Tokař, ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.

Více než 40 let svého života spojil s tímto zařízením bývalý ředitel ústavu Leo Číhal. Vzpomíná, že v době, kdy nastoupil původně jako vychovatel, byly podmínky pro chlapce daleko tvrdší. 

“Byly tresty, které podle mého názoru nebyly ani v té době přijatelné a nebyly účelné. Například to byly izolace na tzv. samotkách, které byly v suterénu. Chlapci tam byli umisťování až na čtrnáct dní,” podotkl LEO ČÍHAL, bývalý ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín. 

Výchovný ústav je v současné době veden jako speciální školské zařízení. Chlapci ve věku od 15 do 18 let se tu mají možnost vyučit ve čtyřech učebních oborech -  zedník, stolař, strojní mechanik a malíř a natěrač. Svou výpomocí například v objektech města v posledních letech přece jen zvýšili kredit toho zařízení v očích veřejnosti.  


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků