Ani napodruhé soud neurčil viníka tragédie ze Studénky. Znalci se neshodli na tom, proč most spadl

Okresní soud v Novém Jičíně už podruhé zprostil viny všechny obžalované v kauze železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008. Nehodu po nárazu vlaku do zříceného mostu tehdy osm lidí nepřežilo.

Po necelých dvou letech zazněl u Okresního soudu v Novém Jičíně podruhé stejný verdikt, který v případu tragédie železničního neštěstí ve Studénce osvobodil všech deset obžalovaných. Podle soudce Jaromír Pšenici se nepodařilo prokázat, že za pád mostu mohli právě oni. Světlo do případu nevnesly ani odlišné znalecké posudky. 

“Po jedenácti letech je to taková emoční zátěž, že jsem v podstatě bez pocitů,” reagoval Oldřich Magnusek, jeden z obžalovaných, společnost Bögl a Krýsl.   

Státní zástupce Aleš Kopal přitom požadoval pro obžalované nepodmíněné tresty od tří do šesti let. 

“Soud v tom krátkém odůvodnění to odkázal pouze na to, že nebyla zjištěna přesná příčina pádu mostu a tudíž nemohou být obžalování uznání vini, protože se jedná o nedbalostní trestný čin,” konstatoval Aleš Kopal, státní zástupce.

Soud se tragickou událostí zabývá víc než osm let. Mezi obžalovanými jsou pracovníci stavebních firem, živnostník a jeden úředník. První osvobozující rozsudek v této kauze zazněl v prosinci 2017, Krajský soud v Ostravě jej loni v září zrušil a případ se vrátil do Nového Jičína. A ani teď  nekončí. 

“Podal jsem odvolání ve vztahu ke všem obžalovaným, co se týče zprošťujícího rozsudku,”  potvrdil státní zástupce. 

Neštěstí se ve Studénce stalo 8. srpna 2008. Zahynulo při ni 8 lidí, zraněno bylo 95 cestujících, devět těžce. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků