Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skauti slaví 30 let obnovené činnosti, ti Novojičínští se znovu svolali 8. prosince 1989

Skauti slaví 30 let obnovené činnosti. Je to vůbec nejdelší období, kdy mohou bez přerušení vyvíjet svou činnost. Toto výročí si připomněli workshopem na náměstí.

30 let obnovené činnosti si Skauti v Novém Jičíně připomněli v rámci oslavy výročí sametové revoluce. Na náměstí rozprostřeli své stanoviště s workshopy a šířili mezi veřejností myšlenky a ideu skautingu. Oficiální spolek Junák český skaut vznikl už v roce 1914, ovšem několikrát byl v obdobích totalitních režimů zakázán. 

“Já jsem přišel do Skautu v roce 1968 a zažil jsem nejkrásnější dobu svého mládí. V roce 1970 nás zakázali, a když přišla šance, tak 2. prosince před 30 lety byl v Praze obnoven Junák. A my jsme 8. prosince se sešli, pískli jsme, a nás přišlo 25  z toho původního oddílu,” vzpomínal Lubomír Lukeš, Junák - český skaut, středisko DVOJKA. 

“V roce 1989 došlo k třetímu obnovení po skončení totalitního režimu. Jedná se o nejdelší období, kdy trváme nepřetržitě. A je také pravdou, že totalitní režimy se neslučují se skautingem už jenom tím, jaké myšlenky junák nebo skaut hlásá,” přidal se Václav Dobrozemský, Junák - český skaut, středisko Pagoda. 

Členové skautských oddílů se pravidelně scházejí každý týden, plní různé stupně odborných zkoušek. 

“Nepochybně platí stále heslo Skautem jednou - skautem navždy. Nejedná se pouze o volnočasový kroužek, ale je to celoživotní téma. Další jedno z hesel,které máme je Skauting pro život, takže toto platí. Snažíme se to naplňovat v duchu skautského slibu, zákona a dalších idejí a výchovného programu, který máme,” vysvětlil Václav Dobrozemský. 

“Letos pro nás bylo krásné to, že jsme oslavili 30. tábor v kuse a dokonce jsme se setkali s kluky, kteří tábořili v šedesátém devátém roce,a po padesáti letech se opět setkali na stejném místě a to je pro mě takový hnací motor, abychom šli dále,” konstatoval Lubomír Lukeš. 

Junák má celostátně přes 60 tisíc členů a tento počet se neustále zvyšuje. 

“Dva základní problémy, které trápí, je nedostatek vedoucích, kteří by děti vedli. A začíná být také nedostatek kluboven, jejich technický stav a kapacita,” sdělil vedoucí střediska Pagoda. 

“My jsme teď po strop naplněni. Kdyby se podařilo a přišli někteří starší vedoucí, pak bychom mohli přibrat dalších třicet, čtyřicet, padesát dětí,” potvrdil vedoucí střediska DVOJKA. 

U příležitosti 30. výročí obnovení činnosti Skautu byl natočen skautský dokument, který se bude promítat také v Kině Květen, a to 2. prosince v 17 hodin. Budou zde také besedovat lidé, kteří byli Skauty už v roce 1945 nebo 1968, kdy spolek krátce fungoval, a kteří obnovovali skauting v roce 1989. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků