Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lesopark Skalky nadchl odborníky, získal dvě ceny

Před šesti lety proměnilo město neudržovanou plochu na Skalkách v lesopark. Tento projekt nyní zaujal odborníky a v soutěži Park roku získal hned dvě ocenění.

Pět hektarů plochy se 13 tisíci stromy a keři a 11 tisíci trvalkami. To je stručný popis Lesoparku Skalky. Návrh oddechové zóny vytvořil před šesti lety Ivar Otruba, jeden z nejvýznamnějších českých zahradních a krajinných architektů. Nyní získal tento prostor dvě prestižní ceny. 

“V letošní soutěži Park roku získal lesopark cenu za nadčasový krajinářský přínos, za to, jak v podstatě zapojuje nové výsadby do krajiny a jak propojuje město a volnou krajinu,” uvedla Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.  

Takové hodnocení, které zohlednilo fází projektování, realizaci i kvalitu údržby,  udělila lesoparku Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu 

“Další ocenění získal lesopark od  Svazu školkařů České republiky za přínosné a jedinečné řešení parku s velkým množství rostlin a se silným vzdělávacím cílem,” sdělila Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

“Pan profesor Otruba projektoval rekreační zázemí Nového Jičína. Chtěl rozšířit to území, kde lidé mohou chodit  za odpočinkem. Je to částečně koncipováno i jako malá botanická zahrada,” dodala Kateřina Kuželová.   

“Oddechová zóna je pomocí zahradně-architektonických a výtvarných prvků rozdělena na slunný háj, zahradu růžovitých a sluneční pavilon. Celý parkový les je doplněn informačními tabulemi, které vysvětlují jeho záměr a význam,” doplnila Maruška 

“Ty ceny a ohodnocení bereme i jako poctu profesoru Otrubovi. Protože ta myšlenka krajinářského parku je opravdu nadčasová. I při hodnocení komise zaznělo, že ten lesopark jako takový bude naplno rozrostlý a ten efekt udělá až za nějakých padesát a více let. A až tehdy by měl někdo přijít a zhodnotit to. Momentálně jsou ty výsadby  pořád jsou ty výsadby mladé a ještě se vyvíjí,” podotkla .pracovnice odboru životního prostředí, která má lesopark na starosti,. 

Soutěž Park roku probíhá ve dvouletých cyklech. Přihlásit se do ní mohly parky a zahrady, které byly realizovány v letech 2011 - 2019. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků