Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obálky v lednicích zvýší bezpečnost seniorů

Moravskoslezský kraj do obcí a měst distribuoval tzv. obálky do lednice, které mohou zvýšit bezpečí a efektivitu pomoci seniorům. Zájem o ně projevil i Nový Jičín. K vyzvednutí jsou na odboru sociálních věcí a v senior pointu.

Tato nálepka nebo magnet na lednici upozorní záchranáře na to, že uvnitř je uložena obálka s informacemi o zdravotním stavu obyvatele dané domácnosti. Pomoci má seniorům, kteří se ve svém bytě ocitnou v nebezpečné situaci v ohrožení života.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Oficiální název projektu, se kterým přišel Moravskoslezský kraj, je IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany osob seniorského věku." Umístění obálky právě do lednice konzultoval kraj se samotnými záchranáři.

“Lednička je v podstatě v každé domácnosti a proto jsme se rozhodli, že to bude místo, kde bude obálka uložena. Je to informativní obálka pro složky záchranného integrovaného systému, která má informovat o tom, co je s člověkem, který je v té domácnosti,” vysvětlil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

V Novém Jičíně je k dispozici 1 500 těchto obálek, lidé si je mohou vyzvednout na sociálním odboru a senior pointu. 

“Poprosili jsme i terénní pracovníky, kteří docházejí do domácností, kde víme, že se nachází osamělý senior, aby tam tu obálku doručili a vyplnili s tím seniorem, ať opravdu  dochází k naplnění cíle projektu,” sdělila dále vedoucí odboru sociálních věcí.

“My i doporučujeme lidem, pokud jim to nevadí, aby do té obálky přiložili i propouštěcí zprávy z nemocnice nebo zprávy odborných lékařů, aby ty informace pro ten záchranný systém opravdu byly aktuální,” doplnila Šárka Loskotová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín. 

Projekt obálek do lednice je spolufinancován ze státního rozpočtu a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Při jeho realizaci se kraj inspiroval v obci Jablůnkov, která podobný systém interně provozovala po vzoru své partnerské obce v Polsku. Před čtyřmi lety už spustilo tento projekt ministerstvo práce a sociálních věcí jako pilotní program na jižní Moravě. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy