Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odborníci určili, co z novojičínských Hückelových vil lze zachránit

Nový Jičín řeší akutní problém památkové chráněných Hückelových vil - dřevokaznou houbu. Podle názoru odborníků musí co nejrychleji dostat pryč z budovy téměř veškeré dřevěné prvky. Zachránit by se mělo podařit vzácné stropní malby.

Město Nový Jičín je majitelem Hückelových vil necelé čtyři roky. Odkoupilo je za 13,5 milionů korun od soukromého vlastníka, který jejich chátrající stav neřešil. Alarmujícím problémem zejména Augustinovy vily je dřevomorka. 

“Hlavně v této vile, která je nejvíce napadena budou odstraněny minimálně v přízemí, prvním a druhém nadzemním podlaží všechny dřevěné prvky, konstrukce, které byly napadeny dřevokaznou houbou,” uvedl Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil.  

Týká se to zejména podlah, rámů dveří a oken. Části z nich se uchovají jako vzory pro budoucí rekonstrukci vil. Především se ale odborníci snaží zachránit dřevěné obklady a malby hlavního sálu.  

“Musí se jednat velice rychle. Mělo by se provést zdokumentování, rozebrání těch dřevěných obkladů. Mělo by se minimálně začít s restaurátorským zásahem a transferem těch maleb, to znamená jejich sejmutí, vyčištění prostoru pod a vrácení zpět,” Andrea Staňková, Národní památkový ústav.   

Jedná se o stropní obrazy významného malíře Eduarda Veitha. 

“Chystá se zadání samotné sanace, tedy likvidace dřevomorky.  Zároveň plánujeme i nějaké akce, které pomohou s propagací samotné záchrany a obou objektů,” podotkl   Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Do dvou měsíců by mělo být vypsáno výběrové řízení na firmu, která sanační práce provede. Měly by se vejít do 4 milionu korun, což je výše dotace, kterou přislíbil Moravskoslezský kraj.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků