Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cech kloboučnických mistrů vznikl v Novém Jičíně před 390 let

Nový Jičín je stále nazýván městem klobouků. Letos tuto tradici oživuje i výročí, které je spjato se založením místního kloboučnického cechu. Jeho historie se začala psát před 390 lety.

Cechovní artikule, tedy jakési stanovy výrobců klobouků v Novém Jičíně, pocházejí z roku 1630, a jsou po restaurátorském zákroku pečlivě uchovány pro další generace. 

“My, purkmistr a rada města Nového Jičína činíme tímto listem obecně přede všemi… Tak začíná listina, která je uložena v našem archivu. Je to tedy opis, původní originál se nám nedochoval,” konstatovala Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín.

Dějiny kloboučníků v Novém Jičíně se datují od roku 1506, kdy v listinách vystupuje Prokop kloboučník. Oficiální cechovní artikule ale byly vydány až o více než 100 let později

“Tím pádem vzniká velké organizované bratrstvo, které sjednocovalo kloboučnické mistry.a až do sklonku 18. století praktikovalo kloboučnické řemeslo,” uvedl Radek Polách, historik  

Podle starých záznamů bylo ve městě jmenováno až 13 kloboučnických mistrů. 

“V cechovních artikulích jsou, dá se říct,  vyjmenována i pravidla, jakým způsobem se skládala mistrovská zkouška, jakým způsobem se mají klobouky vyrábět. Artikule obsahovaly postupy pro výrobu klobouků,” upřesnil Radek  Polách. 

Významným mezníkem byl rok 1799, kdy zde mistrovské zkoušky složil fulnecký rodák Johann Nepomuk Hückel a stal se zakladatelem nejstarší továrny na výrobu klobouků na světě - dnešního Tonaku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků