Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vše o parkování v Novém Jičíně prozradí interaktivní mapa

Město letos do parkování investuje více než 12 milionů korun. Zdvojnásobí kapacitu parkoviště u sídliště Dlouhá, obnoví zastaralé parkovací automaty - a plánuje i další úpravy. Vše o parkování lze vidět na nové interaktivní mapě.

Radnice nechala zpracovat koncepci parkování, která dává na několik let dopředu návod, jak statickou dopravu řešit v centru města a v problémových lokalitách sídlišť. Ještě v letošním roce investuje do parkování 12 a půl milionu korun. 

“Jednak je to deset milionů na parkoviště na Dlouhé a potom dva a půl milionu na obnovu parkovacích automatů,” upřesnil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

Zastaralé parkovací systémy v centru často nefungují,  nahradí je nové. 

“Ty nové budou umožňovat placení nejen mincemi,ale i bankovní kartou. Fungovat bude i aplikace, prostřednictvím které si člověk bude moci parkování na dálku prodloužit,” vysvětlil místostarosta. 

Jaká další opatření ze zpracované koncepce přijdou na řadu a ve kterých letech, to by měl určovat akční plán. 

“Je na něm nějaká předběžná shoda, ale musí ještě projít schválením v radě a zastupitelstvu na jaře tohoto roku. Pak bude definitivně jasné, k čemu se město zavazuje,” dodal místostarosta. 

Vše o parkování v Novém Jičíně, stávající stav i navržené změny a navýšení počtu míst ke stání lze podrobně vidět v interaktivních mapách na webu města. 

V konkrétních návrzích je například řešení nedostatku parkovacích stání v ulici Na Lani v sídlišti Loučka. 

“V tomto místě navrhovatel koncepce vytipoval, že by mohlo vzniknout nových 20 parkovacích míst pouhou úpravou směru parkování, že by i po této straně mohly parkovat automobil kolmo,” ukázala Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín. 

Další problematickou lokalitou z hlediska parkování je ulice Dlouhá. Zpracovatelé koncepce přišli s několika nápady, jak situaci řešit. 

Parkovací místa v lokalitě Dlouhá lze získat i zúžením některých chodníků a největší nárůst ploch pro odstavení vozidel vznikne zdvojnásobení kapacity stávajícího parkoviště za čísly popisnými 8 a 14. 

Nové parkoviště je také v plánu na ulici Hoblíkova, kde město vykoupilo bývalý pozemek Telecomu. 

“Na této ploše by mohlo vzniknout  zhruba 100 parkovacích míst, které by byly určeny pro dlouhodobé stání v blízkosti centra, pro zaměstnance i pro návštěvníky. Tyto parkovací místa by z části mohly nahradit parkovací místa na velké odstavné ploše na ulici Bezručova, kde dnes stojí řádově 300 aut,” podotkla vedoucí odboru rozvoje a investic.  

Uvedený prostor na Bezručově ulici je vytipován pro případnou stavbu parkovacího domu s kapacitou zhruba 300 míst. Do budoucna by zde mohly vyrůst bytové domy v přízemí s komerčními prostory. 

Koncepce parkování vznikla od loňského podzimu, zapojena do ní byla i veřejnost formou ankety a veřejného projednání. Samostatné jednání proběhlo například s obyvateli ulice Novellara. 

Zpracovatelé koncepce spolu s městem se snažili v maximální míře vypracovat změny s co nejmenším zásahem do zeleně. Úpravy počítají se stavbou vodě propustných parkovišť a s použitím zatravňovacích dlaždic.    

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků