Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O čestné hroby významných Novojičíňáků už pečuje restaurátorská firma

Nový Jičín zahájil sanaci čestných hrobů na místním hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky staré více než 100 let. Patřily významným rodinám, které se v minulosti podílely na rozvoji města.

Klossovi a Bloomovi, rodiny které v 19. století postavily například budovu dnešního Beskydského divadla, významný továrník a starosta Wilhelm Grohmann nebo představitel církevního a kulturního života Josef Prorok. Pochováni jsou na místním hřbitově, nicméně současné generace jejich potomků žijí v zahraniční a kořeny k Novému Jičínu dávno ztratily. Z iniciativy Klubu rodáků a přátel města a komise pro péči o památky proto označila radnice tyto hroby za čestné a zavázala se o ně pečovat.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Statut čestný hrob byl udělen v roce 2018 usnesením zastupitelstva města, které prohlásilo prvních 18 čestných hrobů nebo hrobových skupin a v této etapě se bude realizovat prvních pět hrobů.”
Tomáš Skalík, restaurátor: “Výhoda těch nejbohatších hrobek byla, že byly z kvalitního kamene, ze žuly, takže materiálově v dobrém stavu. Problém je to biologické napadení, kořeny stromů rozestupují ty kameny pak už stačí málo, aby praskly.”

Náklady na tuto etapu sanačních prací jsou téměř 900 tisíc korun. 300 tisíci projekt podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Původní obyvatelstvo Nového Jičína bylo do 2. světové války z 90 procent německé národnosti.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Jsem hodně rád, že hroby těch nejvýznamnějších osobností z našeho města, které stavěly toto město, že jejich hroby se budou sanovat.”
Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Vzhledem k tomu charakteru těch hrobů, historické hodnotě a uměleckému zpracování, tak byl soutěžen restaurátor, který je akreditován pro restaurování památek.”
Tomáš Skalík, restaurátor: “Pro nás je to vždy krásná příležitost dělat takto kvalitní umělecké dílo, pomoci mu prodloužit jeho životnost. Je to věc, která nás naplňuje.”

Práce na obnově vybraných náhrobků začaly na konci dubna a potrvají do konce října.


Jakub Děkan & band + Kofe-In / dvojkoncert

14.08. 20:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

Horká kaše/ Letní open –air show

15.08. 20:00
Nový Jičín, Amfiteátr Skalky, Nový Jičín

Novojičínské Od-dechovky - festival dechových hudeb Nový Jičín

16.08. 13:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

HPF CleanCat s.r.o. - Odry
Odry
od 88 do 88 Kč/hod.

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 90 do 110 Kč/hod.

Detail

STRABAG a.s. - okres NJ
Šenov u Nového Jičína
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků