Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Manévry přivedly k Novému Jičínu 10 tisíc vojáků. Konaly se před 130 lety

Patrně největší vojenské cvičení, které se kdy u Nového Jičína uskutečnilo, svedlo na jedno místo 10 tisíc vojáků. Konalo se ovšem před 130 lety. Doklady o této události jsou uloženy v okresním archivu.

V roce 1890 si Nový Jičín připomínal 100. výročí úmrtí polního maršála Ernsta Gideona Laudona. Možná i to byl jeden z důvodů, proč se právě tady před 130 lety, v srpnu téhož roku, odehrály největší manévry v historii města. Uspořádány byly k 60. narozeninám císaře Františka Josefa I.

Radek Polách, historik: “Zahájeny byly 16. srpna za přítomnosti jednoho z nejvýznamnějších představitelů habsburského rodu arcivévody Evžena Habsburského. Zúčastnilo se jich až na 10 tisíc vojáků, což převyšovalo populaci tehdejšího města Nového Jičína.”

Vojáci byli ubytování ve zdejších školách, důstojníci například na Zámku Kunín. Hlavní vojenská cvičení se odehrávala na několika místech. Základní operační cvičiště bylo kolem obcí Šenov, Kunín až směrem na Hukovice a Bartošovice.

Dělostřelba se soustředila podél Jičíny a Starého Jičína, jezdecké manévry se konaly za Bludovicemi. Součástí cvičení byla i velká polní mše, které se zúčastnili i obyvatelé a čelní představitelé města.Proběhla na místech, které byly tehdy nazývány Jetkova a Hanelovy pole, na pravé straně dnešní Suvorovovy ulice.

Velkou osobností vojenského cvičení byl již zmíněny arcivévoda Evžen, který navštívil také významné novojičínské instituce a továrny.

Radek Polách, historik: “Zapsal se například do pamětní knihy kloboučnické továrny Johann Hückel′s Söhne. navštívil státní tabákovou továrnu, dokonce i městskou školku a jesle a také muzeum, kde obdivoval sbírku geologie a mineralogie.”

Den před ukončením manévrů přijel do Nového Jičína také Edmund von Kriegshammer, pozdější ministr války Rakousko-Uherska a majitel jednoho z pěších pluků.

Radek Polách, historik: “Dokonce se nechal s důstojníky svého pluku a arcivévodou Evženem vyfotografovat u tehdejšího Café Axmann na novojičínském náměstí,. Tuto fotografii se teprve nedávno podařilo nalézt ve státním okresním archivu."

Během těchto manévrů se Nový Jičín zapsal velmi dobře a tak zde hned následující rok, 1891, proběhla další střelecká operace. Konaly se zde prestižní 4. moravské zemské střelby, opět pod patronací arcivévody Evžena a arcivévody Rainera.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy