Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Hückelových vil se za čas dostane každý, ale pouze virtuálně

Kulturní památku, Hückelovy vily, budou moci lidé virtuálně navštívit na webu. Díky snímání 3D kamerou se jim otevřou veškeré prostory, včetně sklepení. Záznam také poslouží pro budoucí restaurátorské práce.

ückelovy vily, přestože jsou zchátralé a opuštěné, si mohli lidé občas prohlédnout v rámci výjimečných akcí, naposledy před dvěma lety na Dnech architektury. Už brzy se ale do jejich nitra nebude moci veřejnost dostat, město nechává odstranit dřevěné podlahy napadené dřevomorkou, pod kterými jsou nerovné kamenné klenby. Ovšem existuje způsob, jak se dovnitř bude moci podívat vlastně každý - virtuálně. Město zajistilo 3D nasnímání veškerých prostor obou staveb.

Pavel Černý, tvorba 3D virtuálních prohlídek: “Tady vidíme sklepení, kde je přes sto skenů a lidé se budou moci pohybovat po těch jednotlivých bodech, točit se v 360 stupních a uvidí, jak to tady je v reálu.”

Virtuální pohled do historických objektů ale není jen atrakcí pro veřejnost.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Přestože máme několik tisíc fotografií interiérů, 3D snímání je nová technologie a myslím si, že hodně pomůže pro architekty, kteří budou v budoucnu řešit využití vil.”
Pavel Černý, tvorba 3D virtuálních prohlídek: “Uvidí, jaké jsou tu materiály, v jakém to je stavu, nebudou tu muset opakovaně jezdit, ale budou mít vily přístupné dvacet čtyři hodin denně."
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu do té vizualizace zahrnuto video, kde by se mohli vyjádřit i lidé, kteří k nim mají nějaký vztah. například v Novém Jičíně byla paní Nicole Hückel, což je pravnučka posledního majitele vily Augusta Hückela, Fritze Hückela, a ta by tam měla také vystupovat.”

Nasnímání detailů interiérů obou vil, a také exteriérů pomocí dronu, trvalo tři dny. 3D prohlídka památkově chráněných objektů by měla být na webu města spuštěna v průběhu srpna. Objeví se v nové speciální sekci věnované právě osudu tohoto velkolepého areálu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy