Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská radnice uzavřela vstup, důvodem je obnova dlažby

Vchod do hlavní historické budovy novojičínské radnice je uzavřen. Ve vestibulu začala výměna části dlažby. Navazuje na restaurátorské práce, které zde probíhaly v loňském roce.

Z vestibulu novojičínské radnice postupně mizí část kamenné dlažby - a nahradí ji nové. Restaurátorské práce, které v této historické budově probíhaly v loňském roce, totiž odhalily, že některé pískovcové dlaždice jsou v podstatě znehodnocené - zalité betonem.

Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hospodářské správy, MěÚ Nový Jičín: “Navazuje se na loňskou úpravu kamenných prvků. Zjistilo se totiž při provádění čištění tohoto vchodu, že na části je vylita betonová stěrka, která nešla oddělit. Tím pádem se musí dát dlažba pryč a položit nová, která bude barevně sladěna s tou, která je tady původně.”

Výsledným dílem bude podlaha pouze z pískovcového kamene. Práce začaly v polovině července a potrvají necelý měsíc. Do budovy radnice se veřejnost i zaměstnanci nyní dostanou pouze zadním vchodem z ulice Úzké.

Město za tyto práce zaplatí odborné firmě necelých 270 tisíc korun bez daně, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva kultury z programu regenerace a obnovy městských památkových rezervací. Kromě toho radnice realizuje ve svém historickém centru i opravy dalších památek.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “První akce, kterou máme hotovou, tak je na kulturní památce, což byl havarijní stav části hradební zdi u bašty. Tuto část jsme opravili.”

Nedávno také získal novou fasádu jeden z měšťanských domů ze 16. století, který stojí na náměstí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy