Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Starý vodovod, a dokonce i bunkr hledají u vil archeologové

Geofyzikální průzkum v areálu Hückelových vily má pomoci zmapovat staré inženýrské sítě, které v podzemí vedou. Historici ale doufají, že by mohl odhalit také protiletecký bunkr, o jehož existenci hovořili pamětníci.

Co všechno se nachází pod povrchem kolem historických staveb Hückelových vil má pomoci odhalit geofyzikální průzkum. Upřesnit by měl, kudy vede původní vodovod, kde jsou základy zaniklých kapliček, a také by mohl potvrdit existenci podzemního bunkru.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Pravděpodobně v průběhu druhé světové války zde byl vybudován protiletecký bunkr, který sloužil k ochraně rodinných příslušníků Hückelů. Kloboučnická továrna se přeorientovala na válečnou výrobu, takže byla možnost pravděpodobnosti bombardování.”

Podle některých pamětníků, kteří už ale nežijí, by se bunkr mohl nacházet za vilou Johanna Hückela ve svahu za ní. Další by mohl být také na okraji pozemku u hlavní silnice.

Průzkum podzemních vrstev vedli archeologové opavského muzea. Speciálním přístrojem na geofyzikální měření mapovali terén do hloubky dvou až tří metrů.

Jiří Juchelka, vedoucí oddělení archeologie, Slezské zemské muzeum: “Nějaké anomálie tam jsou, mohou tam být nějaké zasypané prostory, ale rozsah, který bychom předpokládali, že by tu měly být napojeny chodby, se zatím nepodařilo prokázat. Ale zatím jsme¨jen v terénu.”

Nasnímané podklady archeologové vyhodnotí během čtrnácti dnů. I když samotné sklepení neobjeví, splní jejich práce účel - už jen přesné zakreslení původních inženýrských sítí, které se v archivech ve stavebních plánech nedochovaly, poslouží projektantům při budoucí regeneraci vil.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Hückelové po roce 1892, kdy byl do Nového Jičína přiveden vodovod, byli jedni z prvních, kteří si zažádali o zpřístupnění pitné vody, která se přitahovala až z Bernartic z Odry. Z vodojemu poblíž Svojsíkovy aleje přicházel nový vodovodní řad, který napájel nejen vily, ale pravděpodobně i továrnu a i to je jeden z cílů tohoto geoprůzkumu.”

Přístrojem na prozkoumávání podzemních vrstev disponují archeologové slezského zemského muzea dva roky.

Jiří Juchelka, vedoucí oddělení archeologie, Slezské zemské muzeum: ”Geofyzikální metody jsou založené na měření odporu v půdě a v dalších podkladech. Pokud je tam jakákoliv anomálie, nějaký výkop, krypta, chodba, studna a podobně, takže to měření, které bych přirovnal třeba k tomografu, vykreslí jakoukoliv změnu v tom podkladu. Na základě křivky, kterou změříme, se pokoušíme interpretovat to, co pod tou zemí je.”

Očekávat pod povrchem v areálu vil mohou historici různé věci. Není to tak dávno, kdy u vily Hanse Hückela, což je dnešní dětský domov, našli část pískovcového těla sv. Jana Nepomuckého. Takže lze i nyní předpokládat nález drobných soch a dalších artefaktů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy