Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Dnech NATO připomněly kluby vojenské historie dramatický boj o Štítinu

Dny NATO na mošnovském letišti, letos bez účasti diváků, připomněly také 75. výročí konce 2. světové války. Kluby vojenské historie předvedly v ukázce osvobozovací boje ve Štítině na Opavsku.

Jeden z nejdramatičtějších osvobozovacích bojů Ostravské operace se odehrál na konci 2. světové války ve Štítině na Opavsku. Výjev z této válečné kapitoly předvedly na Dnech NATO na mošnovském letišti vojáci, kteří se v rámci Moravskoslezského kraje zabývají válečnou historií.

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Slezské zemské muzeum společně s kluby vojenské historie, se kterými dlouhodobě spolupracuje, nachystalo tak ukázku, která bude reminiscencí na boje o Štítinu, které vypukly ve třetí fázi ostravské operace.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bude zde nasazena těžká technika, pásové vozidla. Na sovětské straně to budou tanky T 34, samohybné dělo a na německé straně zde budou polopásová vozidla, obrněné průzkumné vozidlo a samozřejmě pěchota.”

Součástí pozemního útoku sovětských a československých jednotek proti německým vojákům byl i letecký souboj.

S takto velkou dynamickou ukázkou vojenské historie se Slezské zemské muzeum na Dnech NATO prezentovalo poprvé. V menším měřítku se do této bezpečnostní akce zapojilo i v roce 2018, kdy se připomínalo 100. výročí založení samostatného československého státu.
NN Životní pojišťovna N. V., pobočka pro Českou republiku, pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 25 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Luboš Vilášek provozovna Vlčnov
Starý Jičín
od 150 Kč/hod.

Detail

Luboš Vilášek provozovna Vlčnov
Starý Jičín
od 16 100 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků