Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Dnech NATO připomněly kluby vojenské historie dramatický boj o Štítinu

Dny NATO na mošnovském letišti, letos bez účasti diváků, připomněly také 75. výročí konce 2. světové války. Kluby vojenské historie předvedly v ukázce osvobozovací boje ve Štítině na Opavsku.

Jeden z nejdramatičtějších osvobozovacích bojů Ostravské operace se odehrál na konci 2. světové války ve Štítině na Opavsku. Výjev z této válečné kapitoly předvedly na Dnech NATO na mošnovském letišti vojáci, kteří se v rámci Moravskoslezského kraje zabývají válečnou historií.

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Slezské zemské muzeum společně s kluby vojenské historie, se kterými dlouhodobě spolupracuje, nachystalo tak ukázku, která bude reminiscencí na boje o Štítinu, které vypukly ve třetí fázi ostravské operace.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bude zde nasazena těžká technika, pásové vozidla. Na sovětské straně to budou tanky T 34, samohybné dělo a na německé straně zde budou polopásová vozidla, obrněné průzkumné vozidlo a samozřejmě pěchota.”

Součástí pozemního útoku sovětských a československých jednotek proti německým vojákům byl i letecký souboj.

S takto velkou dynamickou ukázkou vojenské historie se Slezské zemské muzeum na Dnech NATO prezentovalo poprvé. V menším měřítku se do této bezpečnostní akce zapojilo i v roce 2018, kdy se připomínalo 100. výročí založení samostatného československého státu.
DANĚ V POHODĚ, spol. s r. o. pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků