Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vydatný déšť v Žilině postrašil, ale výrazně neublížil

Vydatné deště v minulém týdnu rozvodnily Jičínku, pozornost povodňové komise se zaměřila především na Žilinu. Voda ale větší škody nenapáchala.

Hladina toků na Novojičínsku se začala zvedat minulý týden v pondělí, v týž den městská policie preventivně zvedla most v Žilině. Srážky neustávaly a ve středu v deset hodin večer byla v Novém Jičíně svolána povodňová komise.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Výhoda je, že už s tím máme bohaté zkušenosti, každý ví, co má dělat. Já konkrétně jsem objížděl v noci Žilinu, díval jsem se na kritická místa. Potom jsme všichni zprávu předali zpět a vyhodnotili jsme to tak, že přestože vod a na některých místech kolísá i na úrovni třetího stupně, tak ta situace by se měla vyvíjet lépe. O půlnoci jsme se rozešli a byli jsme v pohotovosti. Voda naštěstí dále stoupat nezačala.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Minulý týden byl pro nás zase takový stresový. Díky počasí se hladina Jičínky pořád zvedala. Hlídali jsme tok, byli jsme v kontaktu s povodňovou komisí i s lidmi, kteří v Žilině bývají nejvíce ohroženi.”

Pytle s pískem měli obyvatelé Žiliny, které obvykle voda potrápí nejčastěji, připraveny už z letošního června, kdy díky dešťům zažívali podobnou situaci.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “My už jsme zvyklí na to, že ten potok se tady zvedá, ale nejhorší je, a to se ukázalo hlavně v letošním roce, že pozemky, které s tím nikdy neměly problém, tak jsou zaplavené, Voda stéká z kopců, sklepy a garáže jsou vyplavovány z těch kopců. To je nový problém, který budeme muset řešit a nemovitosti ochránit.”

Trvalým problémem, kdykoliv více naprší, je laguna vody u bytových domů v Žilině a zatopení sklepa sousední mateřské školy na ulici Beskydská.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Před několika dny jsme tam byli na výzkumu v terénu, otevřeli jsme kanály, abychom zjistili, kudy tam přesně voda teče. Zásadní pro školku je kanál dešťové kanalizace, který se nachází kousek od bytových domů, které také bývají zaplavovány. Tam jsme zjistili, že to je dešťová kanalizace, nikoliv splašková, takže je tam tu vodu odpouštět. Problém je, že tam je nyní plné víko, které musíme vyměnit za to, které bude vodu vypouštět průběžně.”

Jak pamětníci v Žilině uvádějí, před několika desítkami let tu bylo dno potoka asi o metr hlubší a Jičína tak dokázal pojmout více vody. Ta do ní v poslední době v také v daleko větší míře stéká právě z nově zastavěných kopců.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy