Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podle analýzy třídění by popelnice v Novém Jičíně mohly být poloprázdné

Nový Jičín zná výsledky analýzy směsného odpadu, která proběhla před měsícem přímo na ploše náměstí. Rozbor ukázal, že v kontejnerech zůstává více než 70 procent odpadků, které by nemusely skončit na skládce.

Koncem září se v Novém Jičíně konal z jara odložený Den Země. Součástí programu byla analýza vzorku směsného odpadu, kterou přímo na náměstí provedli členové neziskové organizace Institut Cirkulární Ekonomiky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nechali jsme si navézt čtyři kontejnery o celkové hmotnosti zhruba 400 kilogramů. Byly to kontejnery ze sídliště, nikoliv od rodinných domů. Tento odpad se pak přímo na náměstí na připravené plachtě vytřídil.

Z výsledné zprávy vyplynulo, že 413 kilogramů směsného komunálního odpadu, který prošel kontrolou, ze 73 procent tvořily dále využitelné složky.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Chtěla bych říct, že jsme byli také velmi překvapeni, že toto množství je poměrně dost vysoké, čekali jsme, že ta čísla budou nižší. Ale jak jsme později zjišťovali, je to běžná cifra, které se vyskytuje v rámci celé republiky.”

Největší zastoupení v nevytříděném odpadu ovšem tvořily zejména zahradní zeleň a zbytky potravin z kuchyně.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já jsme se toho rozboru chvíli i sám účastnil, byla to velmi zajímavá zkušenost prohrabávat se v odpadcích, nicméně, co mě zarazilo, je že v tom odpadu bylo poměrně hodně PET lahví. A já jsme si, přiznám se, myslel, že toto už je věc, kterou snad třídí každý.”

Obyvatelé města vyprodukují ročně celkem kolem 9 tisíc tun odpadu, z toho směsný komunální odpad se pohybuje kolem čtyř tisíc tun.
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Odry
Odry
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků