Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Finanční odměna za třídění elektra podpoří vznik Re-use centra

Nový Jičín |

Nový Jičín získal dalšího Elektrooskara za sběr a třídění elektrozařízení. Kromě sošky obdržela radnice finanční odměnu. Použije ji na vybudování centra, do kterého budou moci lidé nosit funkční věci, které už nepotřebují, ale mohly by posloužit někomu jinému.

Sošku Elektrooskara za rok 2019 za množství sebraného elektroodpadu v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel získal Nový Jičín v rámci Moravskoslezského kraje už počtvrté za sebou.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Obyvatelé Nového Jičína v loňském roce přinesli na naše dva separační dvory 113 tun elektroodpadu. Na jednoho Novojičíňáka tak vychází téměř pět kilogramů vytříděného a správně odloženého elektroodpadu”

Největší podíl mezi vyhozenými věcmi tvořily lednice a mrazáky, dále to byly vyřazené pračky, myčky, žehličky, fény, mlýnky a toustovači. Velké procento tohoto úspěchu města ovlivňuje soutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů, těch drobnějších, která probíhá na zdejších základních školách.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To přišlo do podvědomí dětí, které apelovaly na své rodiče a sbírali doma elektrospotřebiče. Akci pořádáme již několik let a myslím si, že toto hodně přispělo k tomu, že ve sběrných dvorech končí velké množství elektrozařízení a pomáhá nám vyhrávat už čtvrtým rokem.”

Kromě sošky Elektrooskara získala radnice finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun. Kam s nimi už je rozhodnuto.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které bychom rádi využili na ke zřízení takzvaného Re-use centra, kde občané budou moci odevzdat nějaký předmět z domácnosti, který už nebudou moci využít, ale budou mít pocit, že někdo jiný by pro něj nějaké využít najít mohl.”

Re-use centrum by město chtělo otevřít v příštím roce.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé v Moravskoslezském kraji loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu

8. června 2026 14:04 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.


Frýdek-Místek nemá primátora, Petr Korč byl zastupitelstvem odvolán

Dnes 14:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO

Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

Včera 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Karviná buduje nové inhalatorium a rekonstruuje bývalé konírny

Dnes 11:34 | Karviná | Richard Kutěj

V parku Boženy Němcové v Karviné pokračují práce na dvou významných projektech. Nové solankové inhalatorium už pomalu roste do výšky a současně pokračuje také rozsáhlá rekonstrukce historických zámeckých koníren a bývalé mléčnice.

S BESIPEM na prázdniny, děti si osvěžily pravidla na dopravním hřišti

Dnes 10:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Blížící se letní prázdniny jsou obdobím, kdy děti tráví více času venku, na kolech či koloběžkách. Právě proto pro ně byla na dopravním hřišti připravena tradiční akce S Besipem na prázdniny.

Domov Jistoty provozuje nové chráněné bydlení v Pískách

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, poskytuje tři druhy pobytových služeb pro 93 klientů. V Pískách na Bohumínsku organizace otevřela nové chráněné bydlení pro šest klientů, které nabídne moderní a bezbariérové zázemí lidem s chronickým duševní onemocněním.

Podnikatelé zneužili evropské dotace, teď jim hrozí až deset let vězení

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili dva případy, kdy podnikatelé zneužili evropské dotace. Místo aby peníze využili na slíbené projekty, naložili s nimi podle svého. Za podvody v řádech milionů korun jim teď hrozí až deset let za mřížemi.

Mladý řidič srazil chodkyni, další boural do svodidel. Jiný otočil dodávku na střechu

Včera 14:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý řidič BMW ročníku 2007 srazil v Krnově o rok mladší chodkyni. Další devatenáctiletý řidič naboural u Velké Polomi do svodidel. Zraněna byla i jeho o rok mladší spolujezdkyně. A u Lichnova na Bruntálsku havaroval osmadvacetiletý řidič s dodávkou. Ta se přetočila několikrát přes střechu. U Dolní Suché také naboural 22letý řidič do mostu.

Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

22letý řidič narazil v Dolní Suché do mostu, z auta ho museli vyprostit hasiči

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů narazil řidič do pilíře železničního mostu. Hasiči ho museli vyprostit pomocí speciální techniky. Utrpěl poranění zad a vážné zranění nohy.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Včera 8:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Milovníci patchworku nejen z Česka se už po 21. sjeli do Fulneku

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Deky a přikrývky, polštáře, ubrusy, textilní obrazy, ale taky oblečení, nebo kabelky a peněženky - to všechno se dá vytvořit technikou patchworku. Více než stovku originálních výrobků si mohli opět prohlédnout návštěvníci velké výstavy ve Fulneku. Zájemcům nabídla také rozsáhlý výběr materiálu pro vlastní tvorbu.

Kouzelný den ve vilách umožnil prožít zašlou slávu

Zahradní slavnost připomněla prvorepublikový lesk Hückelových vil. Lidé mohli nahlédnout do jedné z nich a bavit se dobově laděným programem. Další osud těchto nemovitých památek teď naznačuje chystané memorandum mezi městem a krajem.

Květománie otevřela druhé patro Zámku Nová Horka

Dnes 8:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámek Nová Horka u Studénky se vrátil jeden z nejvýznamnějších českých floristů Slávek Rabušic. Komnaty ozdobil unikátními vazbami živých květů. Opět po roce tu nastala Květománie.

Speciální mejdan byl dětem šitý na míru

Včera 7:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základní a mateřská škola spciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Na koupališti se konaly první studénecké Pivní slavnosti

8. června 2026 16:31 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se konal první ročník Pivních slavností. Odehrály se v areálu koupaliště a nabídly ochutnávku řemeslných piv z regionálních minipivovarů.

Školáci uchovali vzpomínky dalších pamětníků

8. června 2026 14:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští školáci doplnili archiv Paměti národa o vzpomínky dalších čtyř lidí. V rámci projektu Post Bellum “Příběhy našich sousedů” vytvořili z vyprávění místních pamětníků reportáže, které prezentovali v aule radnice.

Finanční odměna za třídění elektra podpoří vznik Re-use centra
Vydáno 26. října 2020 10:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nový Jičín získal dalšího Elektrooskara za sběr a třídění elektrozařízení. Kromě sošky obdržela radnice finanční odměnu. Použije ji na vybudování centra, do kterého budou moci lidé nosit funkční věci, které už nepotřebují, ale mohly by posloužit někomu jinému.

Sošku Elektrooskara za rok 2019 za množství sebraného elektroodpadu v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel získal Nový Jičín v rámci Moravskoslezského kraje už počtvrté za sebou.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Obyvatelé Nového Jičína v loňském roce přinesli na naše dva separační dvory 113 tun elektroodpadu. Na jednoho Novojičíňáka tak vychází téměř pět kilogramů vytříděného a správně odloženého elektroodpadu”

Největší podíl mezi vyhozenými věcmi tvořily lednice a mrazáky, dále to byly vyřazené pračky, myčky, žehličky, fény, mlýnky a toustovači. Velké procento tohoto úspěchu města ovlivňuje soutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů, těch drobnějších, která probíhá na zdejších základních školách.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To přišlo do podvědomí dětí, které apelovaly na své rodiče a sbírali doma elektrospotřebiče. Akci pořádáme již několik let a myslím si, že toto hodně přispělo k tomu, že ve sběrných dvorech končí velké množství elektrozařízení a pomáhá nám vyhrávat už čtvrtým rokem.”

Kromě sošky Elektrooskara získala radnice finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun. Kam s nimi už je rozhodnuto.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které bychom rádi využili na ke zřízení takzvaného Re-use centra, kde občané budou moci odevzdat nějaký předmět z domácnosti, který už nebudou moci využít, ale budou mít pocit, že někdo jiný by pro něj nějaké využít najít mohl.”

Re-use centrum by město chtělo otevřít v příštím roce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000022526/financni-odmena-za-trideni-elektra-podpori-vznik-reuse-centra