Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamenné divadlo stavební firma opravuje, ale nové nebude

Po několika letech snahy dobrovolníků a města se podařilo zastavit rozpad kamenného divadla. Stěžejní stavební zásah, který zde právě probíhá, téměř celý zaplatí dotace. Spočívá v zakonzervování zídek a opravě hlediště. Nesmí narušit přírodní ráz areálu.

Kamenné divadlo ukryté v lesním porostu Skalek se začalo rozpadat vlivem náletových dřevin a hrozilo, že zanikne. Před čtyřmi lety se do jeho záchrany pustili dobrovolníci, podpořilo je město. Teď na podzim začaly stěžejní záchovné práce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Chtěl bych zdůraznit, že nejde o tvorbu něčeho nového, ale o zachování toho starého tak, aby si to místo nadále zachovalo své kouzlo.”

Hlavní zásah spočívá v rekonstrukci zídek, které byly v některých místech rozebrána až k základům a postaveny znovu, převážně z původních kamenů. Zpevněno je schodiště a obnoveny budou lavičky, které už zůstanou v hledišti stabilně.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to poměrně nákladná úprava, včetně DPH stojí 724 tisíc korun. Díky členství v Místní akční skupině Laško se nám podařilo získat dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu ve výši sto procent. Neuznatelným nákladem je DPH, takže dostaneme 600 tisíc korun.”

To, že se i přes stavební zákroky daří uchovat divadlu jeho přirozenost, dokazují některé práce provedení před dvěma lety.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedna zídka, která byla rekonstruována dříve, tak také byly obavy, aby to nevypadalo příliš nově. Ale po několika letech to zarostlo a získala takovou patinu, že vypadá historicky, ale přitom je zpevněná a vydří několik desítek let.”

Završením projektu bude následná výsadba nových stromů v okolí divadla, ty původní prořídly kvůli kůrovci. Nicméně i některá torza dřevin poslouží ke zvelebení prostoru.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: ”Tam uschly dva velké modříny. Ponechali jsme tam zbytky kmenů do výšky asi jednoho metru a na ně bude umístěna kruhová deska s šachovnicí.”

Dalším záměrem pak je dokončit vůbec celou myšlenku této lokality s Lesoparkem a zvěrokruhovou zahradou.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Trošičku mi tady chybí prvek pro ty nejmenší děti. Máme tady pro dospělé lesnický zvěrokruh, Slunný háj, odpočinková místa a pro ty nejmenší tady není nic. Napadlo mě,. že bychom tady nechali vybudovat naučnou stezku, třeba Stezku hajného, kde by byla zastavení s tématy o přírodě.”

Správce lesa by si zde dovedl představit zážitkové poznávání zvířat, jejich stop nebo interaktivní pexeso s přírodními motivy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy